Ολυμπιακός – Βίρτους Μ. 78-66: Με MVP Πίτερς, νίκησε Μπολόνια και απουσίες

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες (Φαλ, Μιλουτίνοβ, Έβανς, ΜακΚίσικ) απέναντι στην Βίρτους Μπολόνια, όμως οι «ερυθρόλευκοι» είναι… μαθημένοι στα δύσκολα και με πρώτο βιολί τον Άλεκ Πίτερς (16 πόντοι), επικράτησαν με 78-66 και πήραν την πρόκριση για τον τελικό του τουρνουά, όπου και θα αντιμετωπίσουν την Φενέρμπαχτσε.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με το… πόδι στο γκάζι και με επτά συνεχόμενους πόντους από τους Φουρνιέ, Βεζένκοβ και Ράιτ, προηγήθηκε με 7-3. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Ζίζιτς έβαλαν την Βίρτους μπροστά με 10-9, ενώ το τρίποντο του Κλάιμπερν για το 11-15, ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ. Η όμορφη κίνηση του Κορντινιέ για το 14-19 έφερε τους Ιταλούς στο +5, με συνεχόμενους πόντους ο Πετρούσεβ μείωσε σε 18-21, με την Βίρτους, πάντως, να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 26-20, μετά από καλάθι στο φινάλε του Κορντινιέ.

Με δύο τρίποντα του Πίτερς για το 26-26 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του Ηρακλείου. Ο Μόργκαν με τρίποντο για το 26-29 έσπασε το σερί του Αμερικανού φόργουορντ, ενώ ο ίδιος, με νέο τρίποντο, πέτυχε το 28-34. Ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Σενγκέλια, έφερε την Βίρτους για πρώτη φορά στο +9 (28-37), με τον Μπαρτζώκα να καλεί σε τάιμ άουτ. Τα λάθη στην επίθεση συνεχίστηκαν, με τον Κλάιμπερν, με τρίποντο με ταμπλό (!), να κάνει το 28-40. Το τρίποντο του Βιλντόσα για το 31-40 έσπασε το επιμέρους 2-14 από πλευράς φιλοξενούμενων, ενώ ο Πετρούσεβ έριξε την διαφορά στους επτά (33-40). Το καλάθι του Βεζένκοβ στον αιφνιδιασμό για το 35-40… ροκάνισε ακόμα περισσότερο την διαφορά, ενώ ο Ντορσεϊ με 2/2 βολές μείωσε σε 37-40. Ο Ζίζιτς… έσπασε το 9-0 των γηπεδούχων, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 38-42, καθώς το σουτ του Βεζένκοβ από τα 10 μέτρα, μετά από δικό του κλέψιμο, βρήκε… σίδερο.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα, από Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ, έφεραν το ματς στα ίσα (44-44), ενώ ο Ράιτ, με γκολ – φάουλ, πέτυχε το 48-46.  Νέο τρίποντο του Ντόρσεϊ έγραψε το 51-49, όμως ο Μόργκαν απάντησε με τον ίδιο τρόπο, για το 53-54, ενώ με δικό του καλάθι στον αιφνιδιασμό, πέτυχε το 53-56. Ο Παπανικολάου με τρίποντο πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο ματς για το 57-56, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Νευρικό το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου για αμφότερες τις ομάδες, καθώς μετά από 2 ½ λεπτά, ο μοναδικός που είχε σκοράρει ήταν ο Πίτερς για το 59-56. Το τρίποντο του Βιλντόσα για το 62-56, έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους Πειραιώτες, ενώ ο Πίτερς πέτυχε το 66-60. Συνεχόμενα λάθη από πλευράς Ολυμπιακού, έδωσαν την ευκαιρία στον Παγιόλα να πετύχει τέσσερις σερί πόντους για το 67-66, με τον Μπαρτζώκα να καλεί σε τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Πίτερς και Βιλντόσα για το 71-66, ενώ ο Πίτερς, με ακόμα ένα τρίποντο για το 74-66… τελείωσε το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην νίκη με 78-66 και να… σφραγίζει την πρόκριση για τον τελικό του τουρνουά της Κρήτης, εκεί που περιμένει ήδη η Φενέρμπαχτσε (15/9, 20:30).

Πίτερς και Βεζένκοβ είχαν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον Ράιτ να έχει 12 και τον Ντόρσεϊ 10 πόντους, ενώ για την Βίρτους, ο Ζίζιτς είχε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 38-42, 57-56, 78-66