Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 73-70: Ο Ντόρσεϊ… ξέρανε τους Τούρκους στο φινάλε

Σε ένα παιχνίδι το οποίο θύμιζε περισσότερο αγώνα Play Offs (τρεις τεχνικές ποινές!) παρά ματς προετοιμασίας, ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -12 (38-50) και με τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ στα 0,8 για το φινάλε, πήρε την νίκη με 73-70 και παράλληλα την πρώτη θέση στο τουρνουά της Κρήτης.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο του τελικού, με τον Βεζένκοβ με συνεχόμενους πόντους να ισοφαρίζει σε 10-10, τον Γουίλμπεκιν, όμως, με τρίποντο, να πετυχαίνει το 10-13. Ο Βιλντόσα απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 13-13, ενώ ο Αργεντινός, με μία περίτεχνη προσπάθεια έκανε το 15-13, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 15-14.

Με τρίποντο του Μαχμούτογλου για το 15-17 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο του τελικού, όμως το τρίποντο του Ντόρσεϊ για το 20-19, έβαλε και πάλι τους Πειραιώτες σε θέση οδηγού. Ακόμα ένα τρίποντο από τον Γουίλμπεκιν, έφερε το 22-26, ενώ ο Κόλσον, με καλάθι στον αιφνιδιασμό, ανέβασε την διαφορά στο +6 για τους Τούρκους (22-28). Ο Ράιτ, με συνεχόμενους πόντους… ροκάνισε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (29-33), ενώ στο 19’ είχαμε μία άτυχη στιγμή για τον Ταρίκ Μπιμπέροβιτς, ο οποίος έπεσε άσχημα στο παρκέ και αποχώρησε υποβασταζόμενος, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με την Φενέρ μπροστά με 34-29.

Όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα, έτσι και στο τρίτο δεκάλεπτο, η Φενέρ μπήκε με το… πόδι στο γκάζι και με δύο τρίποντα του Χέιζ – Ντέιβις, έστειλε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (33-44), αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να καλέσει σε τάιμ άουτ. Ένα… αστραπιαίο 5-0 από τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοβ, έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (38-44), όμως η Φενέρ απάντησε με ένα δικό της 6-0 για το 38-50. Νέο γρήγορο «ερυθρόλευκο» 6-0 με τρίποντα των Ράιτ και Ντόρσεϊ για το 44-50, για να ακολουθήσει ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Ράιτ για το 46-50, να βάλει… φωτιά στις εξέδρες του κλειστού του Ηρακλείου και να αναγκάσει τον Γιασικεβίτσιους να καλέσει σε τάιμ άουτ.  Ο Πιερ με τρίποντο έσπασε το σερί του Ολυμπιακού, για το 46-53, ενώ ο Γουίλμπεκιν έστειλε και πάλι την διαφορά στα όρια των 10 πόντων (46-55), με την Φενέρ να μπαίνει στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων (50-57).

Με καλάθι του Πίτερς για το 52-57 ξεκίνησε η τελευταία περίοδος του τελικού του τουρνουά της Κρήτης. Ο Ντόρσεϊ μείωσε σε απόσταση βολής (56-59), όμως το τρίποντο του Μαχμούτογλου έγραψε το 56-62. Ο Πετρούσεβ με τρίποντο για το 61-64, έφερε και πάλι τους «ερυθρόλευκους» σε απόσταση βολής, ενώ ο Ντόρσεϊ με 2/2 βολές έφερε το ματς στον πόντο (63-64). Ο Χέιζ – Ντέιβις, μετά από επιθετικό ριμπάουντ, πέτυχε το 65-68, όμως ο Πετρούσεβ, με νέο τρίποντο για το 68-68, έφερε το ματς στα ίσα, με τον Γιασικεβίτσιους να καλεί σε τάιμ άουτ. Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ έχασαν δύο ευκαιρίες για το »ερυθρόλευκο προσπέρασμα», με τον Χολ με 2/2 βολές να πετυχαίνει το 68-70. Ο Βεζένκοβ με δικές του 2/2 βολές ισοφάρισε σε 70-70 στα 39’’, ο Χολ αστόχησε σε λέι απ, με τον Νταόρσεϊ να αναλαμβάνει την τελευταία επίθεση του αγώνα και με… κάτι σαν buzzer beater (0,8) από τα 10 μέτρα να χαρίζει την νίκη στον Ολυμπιακό με 73-70, καθώς το σουτ – προσευχή του Χέιζ – Ντέιβις δεν βρήκε στόχο.

Ντόρσεϊ και Βεζένκοβ ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού, με 15 πόντους έκαστος, με τον Ράιτ να ακολουθεί με 12.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-34, 50-57, 73-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6, Γκος 2, Ράιτ 12(1), Λαρεντζάκης, Βιλντόσα 6(1), Βεζένκοβ 15(1), Παπανικολάου, Ντόρσεϊ 15(3), Πιτερς 7, Πετρούσεβ 8(2), Φουρνιε 2