Παναθηναϊκός – Μακάμπι 75-88: Οι Ισραηλινοί… προσγείωσαν το «τριφύλλι»

Με ήττα ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» της Κύπρου. Οι «πράσινοι» είδαν την Μακάμπι να τους… εκτελεί από την περιφέρεια (12/25), με τους Ισραηλινούς να επικρατούν με 88-75.

Σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Μπάγερν, την οποία οι «πράσινοι» είχαν κρατήσει στους μόλις οκτώ πόντους, απέναντι στην Μακάμπι η αμυντική λειτουργεία των «πράσινων» ήταν κάκιστη, όπως φαίνεται και από τους 30 πόντους παθητικό! Οι Ισραηλινοί μετέτρεψαν το αρχικό εις βάρος τους 10-7 σε 10-14 και λίγο αργότερα το 12-14 σε 14-23! Μάλιστα, η Μακάμπι ξέφυγε με διψήφιο προβάδισμα (19-30), προτού ο Μήτογλου με τρίποντο στο φινάλε της περιόδου, γράψει το 22-30, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Μακάμπι ξέφυγε και πάλι με 11 πόντους (24-35), όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με ένα 11-0, έφερε το ματς στα ίσα (35-35). Ράντολφ και Κοέν έστειλαν και πάλι τους Ισραηλινούς στο +5 (42-47), όμως ο Οσμάν με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 44-47 του ημιχρόνου.

Αρκετά χαμηλό το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Μακάμπι να ξεφεύγει με 49-44 και 55-51. Το τρίποντο του Μπλατ για το 53-58, έφερε τους φιλοξενούμενους εκ νέου στο +5, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 55-58, μετά από 2/2 βολές του Σλούκα. Μενκό και Σίμονς έδωσαν σημαντικό προβάδισμα οκτώ πόντων στην Μακάμπι (57-65), με τον Παναθηναϊκό, μάλιστα, να συνεχίζει χωρίς τον Εργκίν Αταμάν, ο οποίος αποβλήθηκε για διαμαρτυρία στους διαιτητές. Το τρίποντο του Μπλατ για το 59-68 έφερε τους φιλοξενούμενους στο +9, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά δια χειρός Κάτας, έδωσε νέο διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του Τελ Αβίβ (59-71). Το γκολ – φάουλ του Παπαπέτρου… ροκάνισε την διαφορά στους πέντε πόντους (65-70), όμως ακόμα δύο τρίποντα, από τους Σόρκιν και Κάτας, έφεραν και πάλι την Μακάμπι στο +11 (65-76). Ο Ριβέρο κράτησε την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους για την Μακάμπι (71-82), ο ίδιος έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +15 (73-88), με τον Μπράουν να διαμορφώνει το τελικό 75-88.

Ο Μπράουν ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού με τον πρώην παίκτη της Μακάμπι να έχει 14 πόντους, δύο ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση από τον Γιούρτσεβεν, με 12 πόντους, πέντε ριμπάουντ και ένα κλέψιμο, με τους Λεσόρ και Παπαπέτρου να προσθέτουν από 11 και εννέα πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-47, 55-58, 75-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Μπράουν 14 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Σλούκας 5 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Οσμάν 8 (6/9 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκραντ 3, Ερνανγκόμεθ 2 (9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Γιούρτσεβεν 12 (5 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Σαμοντούροβ, Παπαπέτρου 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 11 (4/5 δίποντα, 5 λάθη), Γκριγκόνις 8 (2 ριμπάουντ), Μήτογλου 3 (1/3 τρίποντα)