Tραπάνι-Ολυμπιακός 90-95: Ερυθρόλευκη επικράτηση με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοβ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ιταλική Τραπάνι στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης με σκορ 95-90 έχοντας μπροστάρη τον Σάσα Βεζένκοβ που πέτυχε 23 πόντους.

Όσο απειλητικός ήταν ο Ολυμπιακός στην αρχή του παιχνιδιού στο επιθετικό κομμάτι με τον Σάσα Βεζένκοβ τόσο ευάλωτος ήταν στο αμυντικό , επιτρέποντας στην αντίπαλό του να βάλει εύκολα καλάθια  κυρίως με τον Ρόμπινσον με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 23-22 της πρώτης περιόδου. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να είναι επιθετικοί και στο δεύτερο δεκάλεπτο κι κυρίως από τα εύστοχα τρίποντα του Φουρνιέ , του Γουόκαπ και του Ντόρσει η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με σκορ 44-49.

Στο δεύτερο μέρος Ντόρσει και Βεζένκοβ πρόσφεραν λύσεις στον Ολυμπιακό με το σκοράρισμα που πρόσφεραν ,όμως για τους ερυθρόλευκους τα προβλήματα στην άμυνα παρέμεναν , με τον Γεμπόα και τον Αλιμπέγκοβιτς να δίνουν προβάδισμα στην Τραπάνι (70-68) , το οποίο δεν κράτησε πολύ καθως το τρίποντο του Φουρνιέ και οι εύστοχες βολές του Πετρούσεβ έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-73). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 8 πόντων (72-80) με την Τράπανι να μειώνει σε 80-83. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο διαμόρφωσε το 84-90 με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 90-90 με τον Χόρτον στο 39’. Ο Πίτερς με τρίποντο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα και ο Βεζένκοβ με 2/2 βολές βολές διαμόρφωσε το τελικό 90-95.

Τα δεκάλεπτα:25-24, 48-51, 70-73, 90-95

Να υπενθυμίσουμε πως ο επόμενος αγώνας που θα δώσουν οι ερυθρόλευκοι είναι επίσημου χαρακτήρα και είναι με το Περιστέρι στα ημιτελικά του Super Cup (28/9,17:00)