Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 82-71: Τον… πλήγωσαν τα χαμένα ριμπάουντ

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην νέα Euroleague ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα από την Φενέρμπαχτσε με 82-71, με τους Πειραιώτες να… πληρώνουν τα πάρα πολλά χαμένα ριμπάουντ (24-44),  αλλά και το κακό ποσοστό στο τρίποντο (4/20).

Με επιθετική αιχμή τον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς, η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε νωρίς με 6-2, με τον Σέρβο σέντερ να σημειώνει όλους τους πόντους της ομάδας του. Το καλάθι του Μπάλντγουιν για το 10-4, έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στους γηπεδούχους, με τους Τούρκους να συνεχίζουν να κυριαρχούν μέσα στην ρακέτα. Τρεις βολές του Ντόρσεϊ και ένα καλάθι του Βεζένκοβ, έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (12-11), όμως 1,28’’ πριν το φινάλε, το γήπεδο… πάγωσε, την στιγμή του τραυματισμού του Γουίλμπεκιν, ο οποίος προσγειώθηκε άτσαλα στο παρκέ, κρατώντας το γόνατο του, με τον παίκτη να αποχωρεί υποβασταζόμενος από τους συμπαίκτες του προς τα αποδυτήρια. Ο Ζάγκαρς με 2/2 βολές πέτυχε το 17-13, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς ο Ολυμπιακός δεν βρήκε επίθεση στα τελευταία 8’, μετά το λάθος του Γουόκαπ.

Με καλάθι του Μπιρτς για το 19-13, η Φενέρ ξέφυγε και πάλι με έξι πόντους, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Το τρίποντο του Μπάλντγουιν έγραψε το 24-15, όμως ένα γρήγορο 4-0 από τους Πετρούσεβ και ΜακΚίσικ για το 24-19, ανάγκασαν τον Γιασικεβίτσιους να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ.  Το απίστευτο τρίποντο σε… νεκρό χρόνο του ΜακΚίσικ και το κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Αμερικανού, έφεραν και πάλι τους «ερυθρόλευκους» σε απόσταση βολής (26-24), ενώ ο «Shaq Attack» έβγαλε μια μαγική ασίστ για το κάρφωμα του Ράιτ και το 28-28, με τον Γιασικεβίτσιους να καλεί εσπευσμένα σε νέο τάιμ άουτ. Ο Μαριάνοβιτς, μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ, έβαλε και πάλι την Φενέρ μπροστά με 30-28, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 4-0 με τους Βεζένκοβ και Γουόκαπ, για το πρώτο «ερυθρόλευκο» προσπέρασμα (30-32). Το υπέροχο καλάθι του Βιλντόσα έγραψε το 32-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Με καλάθι του Χέιζ – Ντέιβις, μετά από ασίστ του Μαριάνοβιτς, για το 34-36, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Βεζένκοβ πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι, για το 34-39, ενώ ο Ντόρσεϊ, με γκολ – φάουλ ανέβασε την διαφορά στο +6 (36-42). Συνεχόμενα λάθη από πλευράς Ολυμπιακού, έδωσαν το δικαίωμα στην Φενέρ να τρέξει ένα σερί 11-0 που την έβαλε και πάλι μπροστά με 47-42, όμως ο Ράιτ, με τρίποντο, έσπασε το σερί των γηπεδούχων, για το 47-45. Το κερδισμένο challenge του Μπαρτζώκα έφερε ένα τεράστιο τρίποντο του Φουρνιέ για το 52-54, ενώ 2/2 βολές του Βεζένκοβ έγραψαν το 52-56. Συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων έφεραν το τρίποντο του Μέλι για το 55-56, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Φενέρ μπροστά με 57-56 και τους «ερυθρόλευκους» να πληρώνουν τα… αμέτρητα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ των τελευταίων λεπτών.

Με τρίποντο του Σανλί για το 60-56 ξεκίνησε το κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ ακόμα ένα καλάθι  του Τούρκου σέντερ για το 62-56, με την Φενέρ να τρέχει ένα 10-0 από το 52-56 και μετά. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Πετρούσεβ έφεραν και πάλι το ματς στον πόντο (62-61), όμως νέο τρίποντο του Χολ έγραψε το 65-61. Πετρούσεβ και ΜακΚίσικ έφεραν και πάλι το παιχνίδι στην ισοπαλία (65-65), όμως συνεχόμενες βολές του Μπάλντγουιν έδωσαν νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους με 68-65. Ακόμα ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ οδήγησε σε τρίποντο του Κόλσον για το 71-65 με το floater του Χέιζ  - Ντέιβις για το 73-65, να δίνει σημαντικό προβάδισμα οκτώ πόντων στους γηπεδούχους, στην τελευταία… στροφή της αναμέτρησης. Οι επιθετικές επιλογές του Ολυμπιακού δεν ήταν οι καλύτερες δυνατές στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τον Χέιζ – Ντέιβις, με ένα… τρελό τετράποντο (!) για το 79-69, να… τελειώνει το ματς και την Φενέρ να φτάνει στην νίκη με 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 32-36, 57-56, 82-71

Οn fire: Καθοριστικός ο Μπάλντγουιν για την Φενέρμπαχτσε, με 19 πόντους και επτά ασίστ.

Ξεχώρισαν: 15 πόντους σημείωσε ο Χέιζ – Ντέιβις, με τον  Κόλσον να… πληγώνει τον Ολυμπιακό με 10 πόντους και εννέα ριμπάουντ. Για τους Πειραιώτες, ο Ράιτ είχε 15 πόντους και επτά ριμπάουντ και ο ΜακΚίσικ 13 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +11 για την Φενέρ (82-71) στο 40’

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Νίκολιτς, Αλιάγα