Παρί-Ερυθρός Αστέρας 77-80: Ερυθρόλευκη πρεμιέρα με σούπερ Νέντοβιτς

Με το δεξί μπήκε η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην EuroLeague καθώς επικράτησε της Παρί με σκορ 80-77 με τον Νέντοβιτς να βρίσκεται σε πολύ καλή βραδιά.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε στο παιχνίδι ο Ερυθρός Αστέρας ο οποίος με μπροστάρηδες τον Κάναν και τον Μπολομπόι, με την Παρί να αντιδρά και με τα τρίποντα του Λο και του Σορτς να δίνουν το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Νέντοβιτς, Μακ-Ιντάιρ και Γκιεντράιτις έδωσαν προβάδισμα στους Σέρβους (26-30), με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 9-0 και γυρίζουν το παιχνίδι σε 35-30 υπέρ τους , με τους Γάλλους να κρατούν το προβάδισμα μέχρι το τέλος  του ημιχρόνου (43-35).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο δεύτερο ημίχρονο, όπως έκλεισαν το πρώτο και πολύ γρήγορα ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιες τιμές (53-40,25:35). Οι Σέρβοι αντέδρασαν, έκαναν ένα σερί 18-5 στα τελευταία λεπτά και ισορρόπησαν το παιχνίδι στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-58). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες ήταν κοντά κοντά στο σκορ χωρίς καμία να ξεφεύγει της άλλης. Οι Σέρβοι χτύπησαν με Κάλινιτς και τον Μίτροβιτς και πήραν ένα προβάδισμα πέντε πόντων (70-75) στο 36’. Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν ψυχραιμία στις τελευταίες φάσεις του αγώνα, έβγαλαν τις άμυνες και πήραν τελικά την νίκη με σκορ 80-77

Από τους Γάλλους ξεχώρισαν οι Σορτς με 16 πόντους και 4 ασσίστ , Χίφι και Λο με 12 πόντους έκαστος. Από τον Ερυθρό ο Νέντοβιτς είχε 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Κάναν με 14.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-35, 58-58, 77-80