Μονακό – Μακάμπι 85-79: Με ανατροπή και… υπογραφή Οκόμπο το 2Χ2 για τους Μονεγάσκους

Ένα 24-14 στην τρίτη περίοδο και η εξαιρετική εμφάνιση του Έλι Οκόμπο, ήταν τα στοιχεία που γύρισαν… τούμπα το παιχνίδι της Μονακό με την Μακάμπι, με την ομάδα του Πριγκιπάτου να επικρατεί με 85-79  και να κάνει το 2Χ2 στην φετινή Euroleague. Πρώτη ήττα για το συγκρότημα του Όντεντ Κάτας.

Το γρήγορο 7-3 της Μονακό δεν είχε την ανάλογη συνέχεια για τους γηπεδούχους, καθώς η Μακάμπι, χάρη σε ένα επιμέρους 2-11, ξέφυγε με 14-9. Δύο τρίποντα του Τζέιμς και τέσσερις πόντοι του Παπαγιάννη, οδήγησαν τους γηπεδούχους σε ένα 10-1, για το 19-15, όμως και πάλι η Μακάμπι είχε απαντήσεις και με ένα δικό της 2-8 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 23-21. Εξαιρετικό το ξεκίνημα των Ισραηλινών στην δεύτερη περίοδο, καθώς ένα 5-0 από τους Σόρκιν και Γιοκουμπάιτις, τους έφερε στο +7 (21-28). Το τρίποντο του Λόιντ για το 23-33, έφερε τους φιλοξενούμενους για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα, Τζέιμς και Στράζε… ροκάνισαν την διαφορά στους τέσσερις πόντους (33-37), όμως το τρίποντο του Μπλατ έγραψε το 33-40, με την Μακάμπι να κλείνει το α’ μέρος μπροστά με 46-41.

Το καλάθι του Λόιντ για το 45-52, κράτησε την Μακάμπι σε θέση οδηγού, όμως κάπου εκεί η Μονακό… αφυπνίστηκε και με συνεχόμενα καλάθια του Μοτεγιούνας, έτρεξε ένα 8-0 για το… προσπέρασμα (53-52). Μπλόσομγκεϊμ και Ντιαλό, έφεραν την ομάδα τους στο +6 (60-54), με τους Μονεγάσκους να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο μπροστά με 65-60. Οκόμπο και Μπλόσομγκεϊμ έδωσαν πολύτιμο προβάδισμα 10 πόντων στους γηπεδούχους (70-60), όμως η Μακάμπι δεν παράτησε το ματς και πλησίασε άμεσα εκ νέου σε απόσταση βολής (72-69). Το… θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε του αγώνα, με τον Λόιντ να μειώνει σε 80-77 στο 38’. Ο Οκόμπο πέτυχε τεράστιο τρίποντο για το 83-77 στα 91’’, οι Μονεγάσκοι έβαλαν μια κρίσιμη άμυνα, με το σκορ στο 84-79, με την ομάδα του Πριγκιπάτου να φτάνει στην νίκη με , την δεύτερη σε ισάριθμα παιχνίδια στην φετινή Euroleague.

Εξαιρετικοί οι Οκόμπο και Τζέιμς, με 17 πόντους έκαστος, με τον Μοτεγιούνας να προσθέτει 11 πόντους και τον Παπαγιάννη να ακολουθεί με 10 πόντους και επτά ριμπάουντ. Για την Μακάμπι, που προηγήθηκε μέχρι και με +10, χωρίς όμως, να αντέξει μέχρι το φινάλε, 16 πόντους είχε ο… φευγάτος Λόιντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-46, 65-60, 85-79