Αναντολού Εφές-Φενέρμπαχτσε 78-83: Στους κίτρινους ο τούρκικος εμφύλιος

Η Φενέρμπαχτσε αν και προηγήθηκε στο 34:30 με 14 πόντους διαφορά είδε την Εφές να ισσοφαρίζει, όμως τα μεγάλα τρίποντα των Γκούντουριτς και Ζάγκαρς χάρισαν την νίκη στο ντέρμπι της Τουρκίας με σκορ 83-78, με την ομάδα του Σάρας να κάνει το 2/2 στην διοργάνωση.

Mε σπασμένα τα φρένα μπήκε η Φενέρμπαχτσε στο παιχνίδι. Οι δυο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ καθώς από την μία ο Οτούρου και από την άλλη ο Κόλσον έδιναν επιθετικές λύσεις για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 15-15 στο 7’. Τα τρίποντα των Κόλσον και Ζάγκαρς διαμόρφωσαν το 19-27 για την Φενέρ με τον Λάρκιν να μειώνει σε 21-27 στο τέλος της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα 11-2 της Φενέρ δια χειρός Μπιμπέροβιτς και Μπιρτς είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ στους 15 πόντους (23-38). Η Εφές μείωσε  στα τελευταία λεπτά με εύστοχες βολές και με τα τρίποντα των Μπομπουά και Μπράιαντ έριξαν την διαφορά σε μονοψήφιες τιμές στο τέλος του ημιχρόνου (37-46).

Στο δεύτερο ημίχρονο, Χέιζ-Ντέιβις, Μπάλντγουιν και Κόλσον ανέβασαν την διαφορά στους 15 πόντους (39-54). Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και ταυτόχρονα βρήκαν καλάθια μπροστά με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 51-60 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Mπάλντγουιν και Μέλι ανέβασαν την διαφορά στους 14 πόντους στο 34:30 (56-70). Ένα 11-0 της Αναντολού Εφές δια χειρός Μπομπουά , Οτούρου, Λάρκιν και Νουόρα ισοφάρισε το ματς σε 74-74. Τα τρίποντα όμως των Γκούντουριτς και Ζάγκαρς στα τελευταία λεπτά ήταν μαχαιριά και αύξησαν το σκορ σε 74-81 στο 49:35, με την Εφέ να μην μπορεί να κάνει τίποτα παραπάνω οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη με σκορ 78-83.

Για την Εφές ξεχώρισε ο Οτούρου με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Μπράιαντ με 15 πόντους. Από την Φενέρ ο Κόλσον ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και ο Μπάλντγουιν σταμάτησε στους 15.

Τα δεκάλεπτα: 21-27,37-46,51-60,78-83