Bιλερμπάν-Βίρτους Μ. 87-85: Πρώτη νίκη για τους Γάλλους με πρωταγωνιστή τον Σάκο

Η Βιλερμπάν πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση καθώς επικράτησε της Βίρτους 87-85, με κύριο πρωταγωνιστή τον Σάκο που έκανε double double (19 πόντους , 11 ριμπάουντ) αλλά έκανε και το κόψιμο στην τελευταία φάση στην επίθεση της Βίρτους να στείλει το ματς στην παράταση.

Η Βιλερμπάν είχε ένα φανταστικό παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο όπως μαρτυρούν οι 38 πόντοι που πέτυχε. Ντε Κολό και Σάκο βρήκαν λύσεις στην επίθεση και έδωσαν από πολύ νωρίς διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα τους (23-13), με τους Γάλλους να κρατούν το διψήφιο προβάδισμά τους με τα συνεχόμενα τρίποντα Ντε Κολό, Εντιαγέ και Λάιτ στο τέλος της πρώτης περιόδου (38-27). Στην συνέχεια, Σάκο και Λοβέρν κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό κρατώντας την διψήφια διαφορά (50-39). Οι Ιταλοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν με αποτέλεσμα η Βιλερμπάν να κρατήσει μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (57-49).

Στο δεύτερο μέρος, το επιθετικό δίδυμο Ντε Κολό και Σάκο συνέχισαν να δίνουν λύσεις στην επίθεση ξανά δίνοντας στην ομάδα τους διψήφιο προβάδισμα 68-55 στο 25’.Ένα 13-0 των Ιταλών δια χειρός Ντιουφ και Παγιόλα είχε ως αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν σε 68-68, Οι δυο ομάδε πήγαιναν δίπλα δίπλα στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Οι Γάλλοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές από την μία, ο Σάκο έβγαλε την άμυνα με κόψιμο στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων και χαρισε την πρώτη νίκη στην ομάδα του με σκορ 87-85.

Για τους Γάλλους ξεχώρισε ο Σάκο με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ και ακολούθησε ο Μαλεντόν με 17 και ο Ντε Κολό με 16 πόντους και 8 ασσίστ. Για την Βίρτους ο εξαιρετικός ήταν ο Κορντινιέ με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασσίστ και ακολούθησε ο Ντιουφ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 38-27,57-49,73-79,87-85