Ολυμπιακός – Αρμάνι Μ. 89-68: Ο… υπερηχητικός Βεζένκοβ και οι «παλιοσειρές» έκαναν την διαφορά

Με τον Σάσα Βεζένκοβ να κάνει… όργια για ακόμα ένα βράδυ και τις «παλιοσειρές» Παπανικολάου και ΜακΚίσικ να… σιγοντάρουν, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο της Αρμάνι Μιλάνο, όπως δείχνει το τελικό 89-68 και με την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο ΣΕΦ, ανέβηκε στο 2-1. Στο 1-2 έπεσαν οι Ιταλοί.

Εκρηκτικό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, με τον Βεζένκοβ να πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους, τον Φαλ να γράφει το 7-0 και τον Μεσίνα να καλεί σε τάιμ άουτ πριν καν συμπληρωθούν 90’’ στο ματς.  Ο Βεζένκοβ συνέχισε να… πυροβολεί από την περιφέρεια για το 12-2, ενώ το εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπανικολάου έφερε το 14-4. Ο ΛεΝτέι με γκολ – φάουλ μείωσε σε 14-7, με τον Σιλντς να ανεβάζει το σερί των Ιταλών στο 5-0 για το 14-9. Το τρίποντο του Κοζέρ για το 16-14, έφερε την Αρμάνι σε απόσταση βολής, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Μπολμάρο, έφερε το 16-17, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους 2-13.  Το τρίποντο του ΜακΚίσικ για το 19-17, έσπασε το σερί τη Αρμάνι, με τον… καυτό Βεζένκοβ στα 5’’ και τον Παπανικολάου με buzzer beater, να διαμορφώνουν το 23-17 της πρώτης περιόδου.

Με πέντε προσωπικούς πόντους του Ζακ ΛεΝτέι, για το 23-22, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ, με μία από τις γνωστές του… μπούκες, πέτυχε γκολ – φάουλ για το 26-22, ενώ ο Πίτερς με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +8 (32-24), σε μία φάση που ξεκίνησε από εμφατική τάπα του Ράιτ πάνω στον Σιλντς. Η εξαιρετική προσπάθεια του Βιλντόσα για το 37-26, έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό σε διψήφιο προβάδισμα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 39-27, χάρη σε λέι απ του ΜακΚίσικ, με την λήξη του χρόνου.

Με τρίποντο του Παπανικολάου για το 42-27 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Ένα γρήγορο 5-0 των Ντιμιτρίεβ και Μίροτιτς για το 45-35… ροκάνισε την διαφορά για την Αρμάνι, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Ρίτσι, ανέβασε το σερί των Ιταλών στο 8-0 (45-38). Ο…βομβαρδισμός των Ιταλών από την περιφέρεια συνεχίστηκε (45-41), ο Βεζένκοβ με 2/2 βολές έσπασε το 11-0 της Αρμάνι (47-41), ενώ ο Παπανικολάου έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό στο +10 (51-41).  Ακόμα ένα ιταλικό τρίποντο, δια χειρός Σιλντς, έφερε το 51-44, όμως ο Σάσα Βεζένκοβ συνέχισε με το… πόδι στο γκάζι (54-44) και ο Παπανικολάου, με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό για το 56-44, έβαλε… φωτιά στο ΣΕΦ. Ο Φουρνιέ, με το πρώτο του τρίποντο στο ματς, εκτόξευσε και πάλι την διαφορά στο +15 (59-44) και τον Ολυμπιακό να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο με… αέρα 15 πόντων (63-48), καθώς το καλάθι του Παπανικολάου στο φινάλε ήταν εκπρόθεσμο.

Το τρίποντο του ΜακΚίσικ για το 68-51, έφερε τον Ολυμπιακό ακόμα πιο κοντά σε μία μεγάλη νίκη. Δύο βολές του Ράιτ για το 70-51, έφεραν τους Πειραιώτες στα όρια του +20, όμως το αντιαθλητικό του Βιλντόσα στον ΛεΝτέι, έδωσε την δυνατότητα στην Αρμάνι, με ένα… αστραπιαίο 4-0 να μειώσει σε 70-55. Το νέο καλάθι του Ρίτσι, για το 70-57, με 5’40 για το φινάλε, ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να καλέσει σε τάιμ άουτ, καθώς το μόνο που δεν ήθελε ο προπονητής του Ολυμπιακού, είναι να δει την Αρμάνι να μπαίνει από το… πουθενά και πάλι στο ματς. Ο ΜακΚίσικ, με ακόμα ένα καλάθι, πέτυχε το 72-57, με τον Πίτερς, με τρίποντο να φέρνει την διαφορά και πάλι στο +18 (75-57), ενώ ο Παπανικολάου, με γκολ – φάουλ για το 77-59 έβαλε… τέλος στις όποιες ελπίδες της Αρμάνι για επιστροφή. Τα τελευταία λεπτά ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να ξεπερνά το +20, χάρη σε τρίποντο του Βιλντόσα (80-59) και να… κλειδώνει την διαφορά του στους 21 πόντους, όπως δείχνει το τελικό 89-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 39-27, 63-48, 89-68

Οn fire: Απολαυστικός για ακόμα ένα ματς ο Σάσα Βεζένκοβ με 22 πόντους επτά ριμπάουντ και 31 PiR.

Ξεχώρισαν: Εκπληκτικός ΜακΚίσικ με 22 πόντους, ενώ ο Παπανικολάου τελείωσε το ματς με 13 πόντους. Για την Αρμάνι, ΛεΝτέι και Ντιόπ είχαν 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +22 για τον Ολυμπιακό (86-64) στο 39’

Διαιτητές:  Πέρεθ, Ζαμοΐσκι, Μπίτνερ