Μπαρτσελόνα-Βιλερμπάν 90-83: Δυσκολεύτηκε αλλά δεν την... πάτησε

Η Μπαρτσελόνα αν και ήταν το ξεκάθαρο φαβορί της αναμέτρησης, δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στην μαχητική Βιλερμπάν και στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 90-83 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 4-1, έχοντας σε πολύ καλό βράδυ τον Κέβιν Πάντερ που σημείωσε 20 πόντους.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Βαρκελώνης, με την Βιλερμπάν να αιφνιδιάζει στο ξεκίνημα τους Καταλανούς, όντας μπροστά με 9-2, μετά από 3’. Σκόφιλντ και Ντε Κολό κράτησαν την ASVEL σε θέση οδηγού (11-17), δύο τρίποντα των Σατοράνσκι και Αμπρίνες ισοφάρισαν σε 17-17, όμως ο Ντε Κολό, με δικό του τρίποντο, είχε τον τελευταίο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 20-17. Παρά το τρίποντο του Μπριθουέλα για το 20-20, η Βιλερμπάν απάντησε με ένα δικό της 0-6 για το 20-26. Η Μπάρτσα επέστρεψε και με πρωταγωνιστή τον Βέσελι μείωσε στον πόντο (30-31), ενώ το τρίποντο του Πάντερ έφερε το 33-33. Πάντερ και Πάρκερ έβαλαν τους γηπεδούχους μπροστά με 39-38, με την Βιλερμπάν, πάντως, να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 44-43, χάρη σε ένα σετ βολών του Σακό.

Παρά το 9-0, με το οποίο η Μπαρτσελόνα μετέτρεψε το 43-47 σε 52-47,  το θρίλερ συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Το τρίποντο του Ντε Κολό έφερε το 58-59, ο Χάρισον έγραψε το 65-69, όμως Πάντερ και Μετού ισοφάρισαν σε 69-69, με το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Χάρισον και Μαλεντόν έφεραν την ASVEL στο 71-76 στο 33’, ο Σακό έγραψε το 76-79, όμως οι Σατοράνσκι, Πάντερ και Βέσελι, με ένα 7-0, έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους Καταλανούς (83-79). Ακόμα ένα τρίποντο του Σατοράνσκι έδωσε σημαντικό προβάδισμα με 86-81 στην Μπαρτσελόνα, με τους Πάντερ και Μπριθουέλα να… κλειδώνουν την νίκη των γηπεδούχων, διαμορφώνοντας το τελικό 90-83.

Ο Κέβιν Πάντερ με 20 πόντους ήταν το πρώτο... βιολί των νικητών, με τον Βέσελι να ακολουθεί με 14, ενώ για την Βιλερμπάν, ο Μαλεν τόν είχε 21 πόντους και οι Καουντι και Ντε Κολό από 14 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 43-44,69-69, 90-83