Σύλλας - Ηλιούπολη 40-65: Με κορυφαία Δαμουλάκη το 4Χ4!

Το απόλυτο (4/4) έκανε η Ηλιούπολη που βρίσκεται στον δρόμο για το χρυσό μετάλλιο, μετά τη νίκη της με 65-40 επί του Σύλλα. Στους 23 πόντους σταμάτησε η Δαμουλάκη.

Η Ηλιούπολη μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ από τον Σύλλα και γρήγορα κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης με τη Νάτσκου να πετυχαίνει 7 πόντους στην πρώτη περίοδο. Έτσι οι παίκτριες του Φέξη βρέθηκαν στο +14 στο τέλος της πρώτης περιόδου (6-20, 10') και πήραν σημαντικό προβάδισμα για τη συνέχεια του ματς.

Με ένα επιμέρους 4-11 (10-31, 15') στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Ηλιούπολη έκανε ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα. Μάλιστα ήταν σειρά της Δαμουλάκη να πάρει από το χέρι τις συμπαίκτριές της, καθώς με 3/5 τρίποντα, ανέβασε τον δείκτη του σκορ και έτσι η ομάδα της Ηλιούπολης δεν άφησε τον Σύλλα να... επιστρέψει στον αγώνα, μετά και το 10-31 του ημιχρόνου.

Στο ίδιο τέμπο ακολούθησε το ματς, με την Ηλιούπολη να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και τον Σύλλα να βρίσκεται σε ρόλο κυνηγού. Έτσι οι παίκτριες του Φέξη κατάφεραν να φτάσουν σε ακόμα μία νίκη και να κάνουν το 4/4 στο τουρνουά, μετά το τελικό 40-65.

Από τις νικήτριες ξεχώρισε η Δαμουλάκη με 23 πόντους από 2/4 βολές, 6/9 δίποντα και 3/6 τρίποντα, ενώ η Νάτσκου μέτρησε 15 πόντους με 4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα και μία βολή.

Από τη μεριά του Σύλλα, η Μαργωμένου πέτυχε 9 πόντους, με 3/3 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 6-20, 19-37, 31-50, 40-65.

Διαιτητές: Στρέμπας, Αργυρούδης

Σύλλας (Κουβάρας): Σουλιάδη 5, Τσίγκα 2, Μαργωμένου 9(3), Λούμη 2, Μαχαίρα 8, Νίτσογλου 5(1), Κυργιώργη 2, Τσαβόνι 5, Πατσούρα 2, Υδραίου, Φώτου.

Ηλιούπολη (Φέξης): Αλεξία 8, Δαμουλάκη 23(3), Νάτσκου 15(2), Χουγκάζ 1, Γουλά 2, Καραπατάκη 4(1), Παπαθεοδώρου, Γιαννίκου, Παπαδημητρίου 2, Γούργα 4, Λιγνού, Χατζηλεοντή 6.