Νίκη για Τενερίφη με θετικό Μπόγρη (vid)

Δείγμα θετικό για την Τενερίφη, που αν και βρέθηκε στο -11 στο ημίχρονο, τελικά επικράτησε εκτός έδρας της Γκραν Κανάρια με 86-84, στο πρώτο φιλικό της σεζόν για τους Νησιώτες. Αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιώργος Μπόγρης, που σημείωσε έξι πόντους, όντας πολύ καλός και στην άμυνα.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στου 19 πόντους, η Γκραν Κανάρια ήταν αυτή που πήρε τα ηνία του αγώνα, κλείνοντας το πρώτο μισό μπροστά με 45-34. Η Τενερίφη, με τον Γιώργο Μπόγρη να κυριαρχεί στα δύο καλάθια, επέστρεψε στο παιχνίδι, φτάνοντας την διαφορά στο σουτ (66-63 στο 30’). Η γηπεδούχος ομάδα ξέφυγε και πάλι με οκτώ πόντους (73-65), όμως η Τενερίφη δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα στο ματς και με πρωταγωνιστή τον Έλληνα σέντερ, έφερε το ματς στα ίσα (84-84) στο τελευταίο λεπτό, προτού ο Τοντόροβιτς με 2/2 βολές, γράψει το τελικό 84-86 στα 5’’, χαρίζοντας την φιλική νίκη στους φιλοξενούμενους.

Εκτό του Μπόγρη, καθοριστικοί για την Τενερίφη ήταν και οι Ντόρνεκαμπ με 15 πόντους, Κάβανο με 14 και Σερμαντίνι με 12.

Δεκάλεπτα: 19-19, 45-34, 66-63, 84-86

Ιμπεροστάρ Τενερίφη (Βιδορέτα): Φιτιπάλντο 11, Χουέρτας 7, Σάλιν 2, Ροντρίγκεθ 5, Σερμαντίνι 12, Τοντόροβιτς 8, Σουλεϊμάνοβιτς 2, Λόπεθ, Μπόγρης 6, Κάβανο 14, Γκέρα 2, Ντόρνεκαμπ 15