Χιτ - Σέλτικς 125-113: Στους τελικούς του NBA το Μαιάμι (vid)

Οι Χιτ νίκησαν τους Σέλτικς με 125-113 και προκρίθηκαν στους τελικούς του NBA, εκεί οπού θα έρθουν αντιμέτωποι με τους Λέικερς για τον τίτλο.

Οι Χιτ είχαν το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο (33-27), αλλά δεν μπόρεσαν σε κανένα διάστημα να ξεφύγουν στο σκορ. Η ομάδα από το Μαιάμι ήταν μπροστά με 62-60 στο ημίχρονο, μια διαφορά πραγματικά πολύ εύθραστη. Αν και οι Χιτ προηγούνταν στο τέλος του ημιχρόνου (88-86), οι Σέλτικς πήρε προβάδισμα με (96-90) στα πρώτα λεπτά του αγώνα στην τέταρτη περίοδο. Η απάντηση της ομάδας του Σποέλστρα ήταν άμεση με εννιά σερί πόντους (116-102), οι οποίοι έδωσαν και το momentum στην ομάδα του Μαιάμι, το οποίο πήρε την νίκη κόντρα στην ομάδα της Βοστώνης με 125-113 και προκρίθηκε στους τελικούς του NBA, εκεί που θα αντιμετωπίσει τους Λέικερς.

Από τους Χιτ διακρίθηκαν οι Αντεμπάγιο και Μπάτλερ με 32 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Σέλτικς ξεχώρισαν οι Μπράουν και Τέιτουμ με 26 και 24 πόντους/.

Περίοδοι: 33-27, 62-60, 88-86, 125-113