Ζαλγκίρις - Βαλένθια 82-94: Την...προσγείωσε

H Bαλένθια έβαλε... στοπ στο νικηφόρο σερί της Ζαλγκίρις στην Euroleague και πήρε το διπλό στο Κάουνας (82-94), ανεβαίνοντας στο 3-1 της κατάταξης.

Η Ζαλγκίρις επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της και πήρε ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων (11-5). Στη συνέχεια η Βαλένθια πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα επιμέρους 3-13 βρέθηκ προσωρινά σε θέση οδηγού.

Έκτοτε, η ομάδα του Κάουνας πήρε και πάλι τα ηνία, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +5, ύστερα από εύστοχο τρίποντο του Μιλάκνις (27-22, 10').
Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί, που έφτασαν σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά (43-33), έχοντας στο τέλος του πρώτου μισού 9/16 τρίποντα.

Μετά την διακοπή της ανάπαυλας, οι «νυχτερίδες» άλλαξαν την εικόνα του αγώνα, καθώς ανέβασαν «στροφές» και βρέθηκαν στο +10, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (57-67, 30'), μετρώντας 30 πόντους στην τρίτη περίοδο, έναντι 12 πόντων των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια η Βαλένθια υπερασπίστηκε το προβάδισμα που είχε αποκτήσει και με κορυφαίους τους Μαρίνκοβιτς και Ντούμπλιεβιτς, έφτασε εώς και στο +16 (64-80), με αποτέλεσμα να πάρει με άνεση το διπλό και να βάλει «στοπ» στο νικηφόρο σερί της Ζαλγκίρις.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Μαρίνκοβιτς και Ντούμπλιεβιτς, οι οποίοι πέτυχαν από 16 πόντους έκαστος, ενώ από τους παίκτες του Σίλερ, ο Ρούμπιτ μέτρησε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 45-37, 57-67, 82-94