Παναθηναϊκός-ΤΣΣΚΑ 83-89: «Άλωσαν» το ΟΑΚΑ οι Μοσχοβίτες

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υπό τις οδηγίες του προπονητή Δημήτρη Ιτούδη, πήρε το "διπλό" στο ΟΑΚΑ, νικώντας τον Παναθηναϊκό με 89-83, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 4-3, ενώ οι "πράσινοι" έπεσαν στο 2-3.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις της, όταν στο 5' βρέθηκε μπροστά με 15-3. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με ένα επί μέρους 9-3 και μείωσε στο 18-12 (7'), ενώ στα τελευταία τρία λεπτά οι "πράσινοι" έφεραν το ματς στα ίσα (24-24).

Η Ρωσική ομάδα και πάλι στην δεύτερη περίοδο ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι, αποκτώντας στο 17' διαφορά 15 πόντων (46-29), με τους γηπεδούχους να μειώνουν την διαφορά και να υπολείπονται με εννιά πόντους στο ημίχρονο (51-42).

Ο Παναθηναϊκός, με το τρίποντο του Φόστερ στο 24' έφτασε σε απόσταση αναπνοής από τους Ρώσους (53-52), αλλά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με ένα επί μέρους 12-6, ξαναπήρε μια διαφορά ασφαλείας στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-58).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας για ακόμη μια φορά ξέφυγε στο σκορ στα πρώτα λεπτά ενός δεκαλέπτου και ανέβασε την διαφορά μέχρι τους 16 πόντους στο 37' (83-67). Βέβαια οι "πράσινοι" ροκάνισαν όσο μπορούσαν την διαφορά, αλλά τελικώς ηττήθηκαν από τους φιλοξενούμενους με 89-83.

Από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας διακρίθηκαν οι Κλάιμπερν και Χίλιαρντ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Νέντοβιτς με 19 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, με τον Παπαπέτρου να προσθέτει 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Περίοδοι: 24-24, 42-51, 58-65, 83-89

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 83-67  στο 37'

Ο παίκτης που ήταν on fire: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 19 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: To ποσοστό 12/30 τρίποντα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Πετέρνικο, Σέμες