Βαλένθια-Μακάμπι Τ.Α. 82-80: Στο τέλος γέλασαν... οι «νυχτερίδες»

Η Βαλένθια στα τελευταία 47 δευτερόλεπτα ανέτρεψε το παιχνίδι και πήρε την μπουκιά από το στόμα της Μακάμπι Τελ Αβίβ, νικώντας την με 82-80, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 6-3, με την "ομάδα του λαού" να πέφτει στο 3-7.

Η Βαλένθια στην πρώτη περίοδο είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και έμεινε με μόλις δύο πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρους του δεύτερου δεκαλέπτου και είχαν έξι πόντους διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (43-37). Στην τρίτη περίοδο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ξεκίνησε την αντεπίθεση της, με ένα επί μέρους σκορ 22-15, που την έβαλε μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-58).

Η Βαλένθια ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και βρέθηκε μπροστά ακόμη και με έξι πόντους (66-60), αλλά η Μακάμπι Τελ Αβίβ προσπέρασε και είχε προβάδισμα ακόμη και εφτά πόντων (77-70) στο 38'. Οι  "νυχτερίδες" όμως άρχισαν να μειώνουν το σκορ στα τελευταία δύο λεπτά και με ένα τρίποντο του Ντέρικ Γουίλιαμς εφτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έφεραν το ματς στα ίσα (80-80). Με δίποντο του Βαν Ρόσομ (2"") η Βαλένθια ανέτρεψε το σκορ και νίκησε τους πρωταθλητές Ισραήλ με 82-80.

Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Πρέπελιτς και Γουίλιαμς με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκαν οι Γουίλμπεκιν και Κολοιάρο με 22 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 19-17, 43-37, 58-59, 82-80