ACB: «100άρα» η Ρεάλ, σπουδαίο "διπλό" για Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα "απέδρασε" από την έδρα της Σαραγόσα νικώντας την με 97-85, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης έριξε «100άρα» στην Μανρέσα, σε ένα ματς που η βασίλισσα αποχαιρέτησε τον Φακούντο Καμπάτσο, ο οποίος θα κουνήσει μαντίλι για την αντίπερα όχθη του Ατλαντικού.

Αναλυτικά:

Σαραγόσα-Μπαρτσελόνα: 85-97

Αν και η Σαραγόσα είχε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (42-41), η Μπαρτσελόνα με ένα επί μέρους σκορ 29-10 στο τρίτο δεκάλεπτο, ξέφυγε με 18 πόντους διαφορά (70-52) και τελικώς νίκησε με 97-85.

Από την Σαραγόσα ξεχώρισαν οι Ένις και Μπένζινγκ με 26 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Χίνγκινς και Οριόλα με 17 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 24-22, 42-41, 52-70, 85-97

Ρεάλ Μαδρίτης-Μανρέσα: 100-78

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και νίκησε άνετα την Μανρέσα με 100-78, στο τελευταίο παιχνίδι του Φακούντο Καμπάτσο, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, με τον Γιουλ να προσθέτει ακόμη 17 πόντους.

Από την Μανρέσα ξεχώρισαν οι Ίθερτον και Βολέτ με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 25-18, 47-40, 73-58, 100-78