Φενέρμπαχτσε – Βαλένθια 86-90: Ο Βαν Ρόσομ την… έπνιξε στον Βόσπορο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαμ Βαν Ρόσομ (20 πόντοι, 5 ασίστ) , η Βαλένθια πέρασε νικηφόρα από την Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με 90-86, βουλιάζοντας ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία τους Τούρκους.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων (3-0 στο 1’, 8-11 στο 4’, 17-16 στο 10’), η Φενέρ άρχισε να ανεβάζει την απόδοση της στο δεύτερο μισή της δεύτερης περιόδου και χάρη σε ένα 9-2 από το 30-28 του 16’, έστειλε την διαφορά στο +9 (39-30) στο 18’.Ο Βαν Ρόσομ με γκολ – φάουλ μείωσε σε 39-33, για να ακολουθήσουν, όμως, τέσσερις πόντοι του Βέσελι και να στείλουν την Φενέρ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με προβάδισμα 10 πόντων (43-33).

Και εκεί που όλα έδειχναν πως οι Τούρκοι είχαν βρει τον ρυθμό τους, η Βαλένθια, με τους Κάλινιτς, Ντούμπλιεβιτς και Βαν Ρόσομ, ξεκινά το τρίτο δεκάλεπτο με ένα 0-10 για το 43-43 και το παιχνίδι ξεκινά και πάλι από την αρχή. Μάλιστα οι νυχτερίδες πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 48-50, με τρίποντο του Βίβες. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το 29’ (58-59), όμως δύο τρίποντα των Μπαρτέλ και Έντι, έδωσαν αέρα πέντε πόντων στην Φενέρ (64-59), στην τελευταία στροφή του αγώνα. Το καλάθι του Βέστερμαν, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έφερε την Φενέρ στο +7 (66-59), όμως το ματς δεν είχε τελειώσει, καθώς η Βαλένθια απάντησε εκ νέου με ένα επιμέρους -8 για το 66-67 του 32’. Τρία συνεχόμενα τρίποντα του Πρέπελιτς κράτησαν την Βαλένθια μπροστά στο σκορ (73-76), με τον Βαν Ρόσομ, με έξι  συνεχόμενους δικούς του πόντους να γράφει το 83-88 στα 18’’ και την Βαλένθια να φεύγει με την νίκη από την Κωνσταντινούπολη, την τρίτη συνεχόμενη (μετά τις δύο της διαβολοβδομάδας με Μακάμπι και Παναθηναϊκό) με σκορ  90-86, φτάνοντας στο 7-3. Αντίθετα, ο κατήφορος δεν έχει τελειωμό για την Φενέρ, που μετά την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της, έπεσε στο 4-7.

Ο Σαμ Βαν Ρόσομ ήταν απολαυστικός, με 20 πόντους και 5 ασίστ και κρίσιμα καλάθια στο φινάλε. Εξίσου καθοριστικός στην τελευταία περίοδο ήταν και ο Πρέπελιτς, με 13 πόντους, όσους σημείωσε και ο Γουίλιαμς, ενώ ο Ντούμπλιεβιτς είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την Φενέρ, που είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά έχασε, ο Μπόμπι Ντίξον είχε 16 πόντους, 5 ριμπαουντ και ισάριθμες ασίστ, 18 πόντους είχε ο Πιερ, 15 ο Μπράουν, 14 ο Μπαρτέλ, 11 ο Έντι και 10 ο Βέσελι.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 43-33, 64-59, 86-90