Μακάμπι – Ερυθρός Αστέρας 81-76: Δια χειρός Μπράιαντ

Για κάτι παραπάνω από 35’, η Μακάμπι αντιμετώπιζε κατάματα το φάσμα της 4ης συνεχόμενης ήττας (69-70). Κάπου εκεί, όμως, ο Ελάιζα Μπράιαντ πήρε το… όπλο του, με τον άσο των Ισραηλινών, με τρία συνεχόμενα τρίποντα, να διώχνει τα μαύρα σύννεφα που είχαν μαζευτεί πάνω από το Τελ Αβίβ, οδηγώντας την ομάδα του στην νίκη με 81-76.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν αντίστοιχο με την κάκιστη φετινή εικόνα της Μακάμπι στην Euroleague, με τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται γρήγορα με 16-9 στο 5’. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, με τους Ισραηλινούς να αντιδρούν άμεσα, να τρέχουν ένα 11-2 για το 20-18, με τον Γουιλμπέκιν με τρίποντο στην εκπνοή να γράφει το 23-20. Κάσπι, Γουιλμπέκιν και Ντόρσεϊ έφεραν την διαφορά στο +8 για τους γηπεδούχους (31-23 στο 15’), όμως τέσσερις σερί πόντοι του Λόιντ και ένα τρίποντο του Ριθ έφεραν τους Σέρβους και πάλι σε απόσταση βολής, με το 41-38 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 7-0 την τρίτη περίοδο, ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (48-38 στο 23’), ενώ ο Μπράιαντ, με το  52-39 που διαμόρφωσε, έστειλε την Μακάμπι για πρώτη φορά στο +13. Και ενώ όλα έδειχναν πως είχαν πάρει τον δρόμο τους, ο Αστέρας επέστρεψε και πάλι. Οι Σέρβοι, όχι μόνο έτρεξαν ένα 4-16, κλείνοντας το δεκάλεπτο στον πόντο (56-55), αλλά και με τρίποντο του Λόιντ, ανέβασαν το επιμέρους σκορ στο 4-19, φτάνοντας στο +2 (56-58). Από εκείνο το σημείο και μετά, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, μέχρι την στιγμή που… μίλησε ο Μπράιαντ, με τον άσο της Μακάμπι να κτυπά τρεις συνεχόμενες φορές από το τρίποντο, μετατρέποντας το 69-70 σε 78-71 στο 39’, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να φτάνει στην νίκη με 81-76, που την φέρνει στο 4-8, ρεκόρ το οποίο έχει, πλέον και ο Ερυθρός Αστέρας.

Ο Σκότι Γουιλμπέκιν με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Μακάμπι, όμως την διαφορά την έκανε ο Ελάιζα Μπράιαντ, που τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, πετυχαίνοντας τους 11 από αυτούς από το 69-70 και μετά. Εξαιρετικός και ο Οθέλλο Χάντερ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.  Για τον Ερυθρό Αστέρα, 24 πόντους είχε ο Λόιντ, 14 ο Νταβίντοβατς και 13 ο Ο’ Μπράιαντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 41-38, 56-55, 81-76