Άλμπα Βερολίνου-Φενέρμπαχτσε 89-63: Συντριβή για την ομάδα του Κοκόσκοφ

Η Άλμπα Βερολίνου διέσυρα την Φενέρμπαχτσε, την οποία νίκησε με 26 πόντους (89-63) και ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-7, με την τουρκική ομάδα να πέφτει στο 5-8.

Η Άλμπα Βερολίνου ξεκίνησε δυνατά το ματς και από το πρώτο λεπτό δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχαν εφτά πόντους προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-16) και συνέχισαν φορτσάτοι στην δεύτερη περίοδο, καθώς ανέβασαν την διαφορά μέχρι τους 17 πόντους (40-23). Η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να μειώσει, αλλά η Άλμπα με ένα επί μέρους σκορ 21-11, βρέθηκε μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 17 πόντους

Οι πρωταθλητές Γερμανίας με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 26-14 αύξησε ακόμη περισσότερο την διαφορά και ήταν μπροστά με 29 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-41). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Άλμπα Βερολίνου νίκησε την Φενέρμπαχτσε με 89-63.

Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Γκίφει και Σίβα με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Μπιμπέροβιτς και Μπαρτέλ με 13 και 9 πόντους.

Περίοδοι: 23-16, 44-27, 70-41, 89-63