Μπαρτσελόνα – Αρμάνι Μ. 87-71 : Ξέσπασε στο φινάλε

Για 34 λεπτά η Μπαρτσελόνα έβλεπε κατάματα την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα, με την Αρμάνι να προηγείται μέσα στο Παλάου με 67-60. Κάπου εκεί, όμως, οι Καταλανοί όχι απλά έβγαλαν αντίδραση, αλλά έκαναν… σκόνη και θρύψαλα τους Ιταλούς και με ένα εκπληκτικό 27-4 (!), έφτασαν στην νίκη με 87-71, που τους φέρνει στο 10-3, με την Αρμάνι να υποχωρεί στο 7-5.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Παλάου Μπλαουγκράνα. Στο πρώτο 10λεπτο, η Μπαρτσελόνα ήταν κυρίαρχος, με τους Καταλανούς να ξεκινάνε με ένα εντυπωσιακό 11-0, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά με 23-15, μετά από τρίποντο του Κούριτς στο φινάλε. Τα πάντα άλλαξαν, όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ντιλέινι και Μίτσοβ να τρέχουν ένα 9-0 για την Αρμάνι, μετατρέποντας το 29-20 σε 29-29 (15’). Ο Σιλντς με νέο τρίποντο έδωσε το πρώτο προβάδισμα στους Ιταλούς 33-34 στο 17’), με τον Μίτσοβ, με ακόμα μία… βόμβα από την περιφέρεια, να γράφει το 39-43 του 20’, με την Αρμάνι να τρέχει ένα επιμέρους 28-16 στην δεύτερη περίοδο.

Παρά το γρήγορο 4-0 των Μίροτιτς και Αμπρίνες, για το 43-43, η Αρμάνι απάντησε με ένα δικό της 5-0, με τους Χάινς και Μίτσοβ (43-48), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και τον Ταρζέφσκι να γράφει το 60-61, με την εκπνοή της τρίτης περιόδου. Το τρίποντο του Ντιλέινι για το 60-67 στο 34’ κτύπησε… καμπανάκια συναγερμού στην Μπαρτσελόνα, που έβλεπε κατάματα μια δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα, όμως την αντίδραση των Καταλανών δεν την περίμενε ούτε ο ίδιος ο Γιασικεβίτσιους. Και αυτό γιατί η Μπαρτσελόνα απάντησε με ένα απίστευτο 27-4, με το τελικό 87-71 να μετατρέπει σε θρίαμβο, ένα παιχνίδι το οποίο βρέθηκε έξι λεπτά μακριά από το… κάζο!

Ο Μπράντον Ντέιβις με 21 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Μπάρτσα, με τον Μίροτιτς να κάνει double – double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Χίγκινς είχε 16 πόντους (με 3/3 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Νικ Καλάθης τελείωσε το παιχνίδι με 5 πόντους, 6 ριμπάουντ και 14 (!) ασίστ, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ για την ομάδα της Βαρκελώνης!

Για την Αρμάνι, που… κατέρρευσε στο φινάλε του ματς, ο Ντιλέινι είχε 23 πόντους, ο Σιλντς 12, ο Μίτσοβ 11 και ο Χάινς 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:  23-15, 39-43, 60-61, 87-71