Ζενίτ-Ερυθρός Αστέρας 98-69: Με περίπατο... επέστρεψε στις νίκες

Η Ζενίτ υπό τις οδηγίες του κόουτς Τσάβι Πασκουάλ νίκησε άνετα τον Ερυθρό Αστέρα, που έπαιξε χωρίς τον Λόιντ, με 98-69 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-5, με τους ερυθρόλευκους να πέφτουν στο 5-11.

Η Ζενίτ μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με δέκα πόντους (14-4), με τους ερυθρόλευκους να μειώνουν στους πέντε (16-11) στο . Με ένα επί μέρους σκορ 14-1 η Ζενίτ είχε προβάδισμα 18 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-12).

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά μέχρι και στους 24 πόντους (40-16), με τον Ερυθρό Αστέρα να προσπαθεί να επιστέψει στο παιχνίδι, με ένα σερί 10 πόντων στα τελευταία 2 λεπτά και να βρίσκεται πίσω με 11 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-37).

Αν και οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στους οχτώ πόντους (48-40), η Ζενίτ με ένα σερί 12 πόντων ανέβασε και πάλι την διαφορά στους 21 πόντους (63-42). Οι Σέρβοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά η Ρωσική ομάδα ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-54).

Η Ζενίτ... τελείωσε την υπόθεση με ένα 8-0 σερί στα πρώτα τρία λεπτά (77-54), με τον Ερυθρό Αστέρα να μην μπορεί να αντιδράσει και τους γηπεδούχους να νικούν με 98-69.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ρίβερς και Πάνγκος με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Ο'Μπράιαντ και Νταβίντοβατς με 13 και 10 πόντους.

Περίοδοι: 30-12, 48-37, 69-54, 98-69