Βιλερμπάν-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 78-87: «Άλωσε» το Αστρομπάλ και παραμένει πρώτη

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υπό τις οδηγίες του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη άλωσε το "L'Astroballe" και νίκησε την Βιλερμπάν με 87-78 , ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 13-3, με την Γαλλική ομάδα να πέφτει στο 5-10.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε το προβάδισμα από την αρχή και ήταν με έξι πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15). Παρότι η Βιλερμπάν μείωνε, οι φιλοξενούμενοι συνεχώς έβρισκαν απαντήσεις και πήγαν την διαφορά στους 15 πόντουε (42-27). Η Ρωσική ομάδα ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-41).

Στο δεύτερο μέρος, η διαφορά παρέμεινε σε μονοψήφια νούμερα, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο ένα πόντου (48-47), αλλά την Ρωσική ομάδα να διαχειρίζεται σωστά την κατάσταση και να έχει προβάδισμα έξι πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-60).

Παρόμοιο σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας όμως με εφτά πόντους σερί (83-72) να αποκτά μια διαφορά ασφαλείας στους 11 πόντους και να νικάει εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 87-78.

Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Γιαμπουσέλε και Φρίμαν με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας διακρίθηκαν οι Τζέιμς και Μιλουτίνοφ με 31 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 15-21, 41-46, 60-66,78-87