Ζαλγκίρις-Μπάγερν 74-73: «Ίδρωσαν» αλλά πήραν... το θρίλερ οι «πράσινοι»

Η Ζαλγκίρις Κάουνας υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με 74-73, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 9-7, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 10-6.

Η Μπάγερν Μονάχου μπήκε δυνατά στον αγώνα (4-0), αλλά η Ζαλγκίρις πήρε το προβάδισμα άμεσα και βρέθηκε μπροστά και με 11 πόντους (22-11), ενώ ήταν με έξι πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-16). Αν και οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους στο 12' (26-16), οι Βαυαροί βρήκαν απαντήσεις και μείωσαν ακόμη και στους τρεις πόντους (31-28), με τους Λιθουανους να παραμένουν με πέντε πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (40-35).

Η Ζαλγκίρις κράτησε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, παρότι δεν μπόρεσε να πάρει μεγάλη διαφορά και ήταν με πέντε πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-51).  Η τέταρτη περίοδος όμως ήταν διαφορετική και με έξι συνεχόμενους πόντους, η Μπάγερν Μονάχου πέρασε μπροστά στο σκορ (57-56, 32'). Οι δύο ομάδες εναλάσσονταν στο σκορ, με την Ζαλγκίρις να παίρνει ένα προβάδισμα πέντε πόντων στο 35' (64-59), αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με ένα πόντο στο 36' (65-64).  Οι "πράσινοι" με ένα επί μέρους σκορ 8-3 ξέφυγαν με πέντε πόντους (72-67), αλλά οι Βαυαροί με βολή του Βέιλερ-Μπαμπ ξαναπέρασαν μπροστά 73-72. Με δίποντο του Γκριγκόνις ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος του αγώνα, η Ζαλγκίρις Κάουνας ξαναπέρασε μπροστά και νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με 74-73.

Από την Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Γκριγκόνις και Μιλάκνις με 20 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Ρέινολντς και Βέιλερ-Μπαμπ με 17 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 22-16, 40-35, 56-51, 74-73