Άλμπα-Ζάλγκιρις 71-74: Σπουδαίο «διπλό» για τους «πράσινους»

Η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Άλμπα Βερολίνου με 74-71 και ανέβηκε στο 10-7, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 9-8.

Οι δύο ομάδες εναλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Άλμπα Βερολίνου να έχει δύο πόντους προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-12). Αν και οι Λιθουανοί ήταν μπροστά με δύο πόντους στο 13' (17-15), οι Γερμανοί με ένα επί μέρους σκορ 22-14, πέρασαν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-31).

Στο δεύτερο μέρος, η Ζαλγκίρις Κάουνας με ένα επί μέρους σκορ 23-11 ξαναπέρασε μπροστά στο ματς και είχε έξι πόντους διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-48).

Οι "πράσινοι" κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος, έχοντας απαντήσεις στην Άλμπα Βερολίνου, η οποία πίεζε όσο περισσότερο μπορούσε. Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε τους Γερμανούς εκτός έδρας με 74-71 και πέτυχε την 10η νίκη της στην φετινή σεζόν στην Euroleague.

Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισε ο Φοντέκιο με 14 πόντους, ενώ από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Χάγιες και Λοβέρν με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 14-12, 37-31, 48-54, 71-74