Χίμκι-Μπαρτσελόνα 75-87: Πέρασαν σαν «σίφουνας» οι μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα πήρε ένα σπουδαίο "διπλό" στο Arena Mytishchi, νικώντας την Χίμκι με 87-75, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 13-6, με την Ρωσική ομάδα να πέφτει στο 2-17.

Η Χίμκι ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και βρέθηκε με εφτά πόντους μπροστά (9-2), αλλά η Μπαρτσελόνα δεν την άδησε να ξεφύγε και ήταν για κάποια διαστήματα μπροστά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-26).

Αν και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στα πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου (28-26), οι Καταλανοί ανέτρεψαν το σκορ και από εκείνο το σημείο και μετά δεν ξανακοίταξαν πίσω. Οι μπλαουγκράνα προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος  του ημιχρόνου (54-48).

Η Μπαρτσελόνα ανέβασε την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους σε διψήφια νούμερα, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 19-12, με αποτέλεσμα να είναι 13 πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-60).

Οι Καταλανοί διαχειρίστηκαν καλύτερα το σκορ και βρέθηκαν μπροστά ακόμη και με 20 πόντους (87-67), με την Ρωσική ομάδα με οχτώ πόντους σερί να μην μπορεί να ανατρέψει το σκορ. Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Χίμκι με 87-75.

Από την Χίμκι ξεχώρισαν οι Σβεντ και Μπούκερ με 23 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Κούριτς και Χίγκινς με 18 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 26-26, 48-54, 60-73, 75-87