Αρμάνι Μ. – Βαλένθια 95-80: Με… φόρα από την Μαδρίτη

Πυροβολικό θύμιζε η Αρμάνι Μιλάνο, που, μετά την Ρεάλ Μαδρίτης, ξεπέρασε και το εμπόδιο της Βαλένθια, επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση των νυχτερίδων, όπως δείχνει το τελικό 95-80, έχοντας 16/27 τρίποντα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τζίτζι Ντατόμε, που τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους και 6/8 τρίποντα.

Το παιχνίδι είχε ουσιαστικό ενδιαφέρον μόνο στο πρώτο του δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα ενός πόντου για την Αρμάνι (21-20).  Η δεύτερη περίοδος, όμως, ξεκίνησε με ένα εκπληκτικό 16-2 για τους Ιταλούς, που εκτόξευσε την διαφορά στους 15 πόντους (37-22), με την Βαλένθια να μην μπορεί να επιστρέψει στο ματς σε καμία στιγμή και την Αρμάνι να φτάνει στην νίκη με 95-80, που την φέρνει στο 11-7, με τους Ισπανούς να πέφτουν στο 10-9

Εκπληκτικός ο Ντατόμε, τελείωσε το ματς με 27 πόντους και 6/8 τρίποντα, με τον Ντιλέινι να έχει 17 πόντους, τον ΛεΝτέι 15 πόντους και τον Πάντερ 14. Για την Βαλένθια, 17 πόντους είχε ο Γουίλιαμς, 15 ο Κάλινιτς και 12 ο Πρέπελιτς

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 54-36, 76-60, 95-80