Ζενίτ-Εφές 85-78: Συνέχισαν νικηφόρα και εδραιώθηκαν στην τετράδα οι Ρώσοι

Η Ζενίτ παρότι απειλήθηκε από την Εφές, η οποία επέστρεψε στο δεύτερο μέρος δυναμικά, κατάφερε να νικήσει με 85-78, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 13-6, με την τουρκική ομάδα να πέφτει στο 11-10.

Η Ζενίτ ξεκίνησε πολύ δυνατά και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Εφές από τα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να είναι 13 πόντους μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (28-15).  Αν και οι φιλοξενούμενοι μειώσαν στους οχτώ πόντους (30-22), η Ρωσική ομάδα δεν χαρίστηκε και με ένα ακόμη επί μέρους σκορ25-16, είχε προβάδισμα 22 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (53-31).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Εφές αντέδρασε και από εκεί που το ματς φαινόταν μια εύκολη υπόθεση με την Ζενίτ, η τουρκική ομάδα έδειξε τα δόντια της και με ένα δικό της επί μέρους σκορ 21-11, μείωσε στους εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-55).

Αν και η Ζενίτ ανέβασε ξανά την διαφορά στους 16 πόντους (75-59), η Εφές με έντεκα σερί πόντους μείωσε ξανά στους πέντε πόντους (75-70, αλλά η Ρωσική ομάδα διαχειρίστηκε καλύτερα το προβάδισμα και νίκησε με 85-78.

Από την Ζενίτ διακρίθηκε ο Γουίλ με 14 πόντους, με τους Χόλινς και Πάνγκος να σκοράρουν από 13 πόντους έκασοτς, ενώ από την Εφές ξεχώρισαν οι Μίτσιτς και Λάρκιν με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 28-15, 53-31, 64-55, 85-78