Μπαρτσελόνα-Ζενίτ 85-81: Έκαναν το καθήκον τους οι μπαλουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Ζενίτ με 85-81, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 16-6, ενώ η Ρωσική ομάδα έπεσε στο 13-7.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μπαρτσελόνα να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-14). Οι μπλαουγκράνα παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να ξεφύγουν με ένα επί μέρους σκορ 28-19 και ήταν με έντεκα πόντους διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (44-33).

Η Μπαρτσεόνα συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της με την Ζενίτ να μην έχει απαντήσεις και τους μπλαουγκράνα να έχουν 19 πόντους διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-50). Αν και η Ρωσική ομάδα έκανε ένα επί μέρους σκορ 31-16, η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα και νίκησε την Ζενίτ με 85-81.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Ντέιβις και Κούριτς με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ζενίτ διακρίθηκαν οι Ζούμπκοφ και Γκουντάιτις με 15 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 16-14, 44-33, 69-50, 85-81