Χίμκι-Φενέρμπαχτσε 76-107: Την «διέλυσε» παρά την «29αρα» του Σβεντ

Η Φενέρμπαχτσε με ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο, διέλυσε την Χίμκι και την νίκησε εκτός έδρας με 107-76, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 13-10, με την Ρωσική ομάδα να πέφτει στο 2-21.

Αν και η Φενέρμπαχτσε είχε περισσότερη ώρα το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, η Χίμκι έδινε απαντήσεις, αλλά η τουρκική ομάδα ήταν με ένα πόντο μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-22).  Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο 12' (28-23), αλλά η Φενέρμπαχτσε με ένα επί μέρους σκορ 22-4, πήρε προβάδισμα και ξέφυγε στο σκορ, με αποτέλεσμα να είναι με εννιά πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (53-44).

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και ξέφυγαν με ένα επί μέρους σκορ 30-13 και είχαν προβάδισμα με 36 πόντους. Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην τέταρτη περίοδο και παρότι η Χίμκι ήθελε να μειώσει, η Φενέρμπαχτσε διαχειρίστηκε πολύ καλά την κατάσταση και νίκησε με 107-76.

Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Μπράουν με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Χίμκι διακρίθηκαν οι Σβεντ και Βορόνοφ με 29 και 11 πόντους.

Περίοδοι: 22-23, 44-53, 57-83, 76-107