Βαλένθια – ΤΣΣΚΑ Μ. 105-103: Οι νυχτερίδες λύγισαν τον... μοιραίο Τζέιμς, μετά από δύο παρατάσεις

Επιστροφή στις νίκες για την Βαλένθια, με τις νυχτερίδες να επικρατούν, στο θρίλερ της ημέρας, της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 105-103, μετά από δύο παρατάσεις, βάζοντας τέλος σε ένα αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών, ανεβαίνοντας στο 12-12. Αντίθετα, παρά τους 37 πόντους του Τζέιμς, αυτό το αποτέλεσμα επιβεβαίωσε το κακό φεγγάρι της ομάδας της Μόσχας, που έπεσε στο 16-8, μετά την 4η ήττα στις 5 τελευταίες αγωνιστικές.

Ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, ήταν αυτό που έβαλε την Βαλένθια από νωρίς στην θέση του οδηγού, με τις νυχτερίδες να τρέχουν ένα επιμέρους 14-6 από το 7’ μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου, μετατρέποντας το 11-11 σε 25-17. Μάλιστα, πέντε πόντοι των Χέρμανσον και Κάλινιτς, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έφεραν τους Ισπανούς στο +13 (30-17 στο 11’), ενώ ακόμα δύο τρίποντα του Πρέπελιτς, εκτόξευσαν την διαφορά στους 15 πόντους (39-24 στο 13’). Όπως ήταν λογικό, η ΤΣΣΚΑ, παρά τις απουσίες της,  δεν θα καθόταν με σταυρωμένα τα χέρια.  Τζέιμς και Μπολομπόι έτρεξαν ένα γρήγορο 0-8 για το 39-32, ενώ ο Χάκετ με τρίποντο έριξε ακόμα περισσότερο την διαφορά, με το 47-43 να είναι το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση των Ρώσων συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους Βόιτμαν, Τζέιμς και Χάκετ να φέρουν την ΤΣΣΚΑ μπροστά με 53-52 στο 23’, ενώ ένα τρίποντο του Στρέλνιεκς έφερε το +5 για την ΤΣΣΚΑ (56-61). Η Βαλένθια, όμως, κόντρα στην ροή του αγώνα, απάντησε με ένα 8-2 και με τρίποντο του Πρέπελιτς, έκλεισε το δεκάλεπτο και πάλι μπροστά, με 64-63, ενώ Χέρμανσον και Ντούμπλιεβιτς την έφεραν εκ νέου στο +7 (72-65 στο 32’). Η ΤΣΣΚΑ για ακόμα μία φορά αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και αφού… ροκάνισε σε χρόνο dt την διαφορά, ισοφάρισε με τον Κουρμπάνοφ σε 77-77 στο 36’. Το παιχνίδι έδειχνε και ήταν θρίλερ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Στα 47’’ ο πάγκος της Βαλένθια χρεώθηκε τεχνική ποινή, όμως ο Τζέιμς σπατάλησε την βολή, με το σκορ στο 82-82. Στα 33’’ ο Αμερικανός κέρδισε φάουλ, αυτή τη φορά δεν λάθεψε και με 2/2 έγραψε το 82-84. Ο Τόμπεϊ με κάρφωμα στα 24’’ ισοφάρισε σε 84-84, με τον Τζέιμς να αναλαμβάνει την τελευταία επίθεση, όμως να δέχεται το κόψιμο σε τρίποντο, από τον Βαν Ρόσομ, με το ματς να οδηγείται στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Κουρμπάνοφ και Μπολομπόι έφεραν την ΤΣΣΚΑ στο +4 (89-93), όμως  πέντε σερί πόντοι του Κάλινιτς, έβαλαν και πάλι την Βαλένθια μπροστά με 94-93 στα 67’’. Ο Στρέλνιεκς αστόχησε σε τρίποντο στα 39’’, όμως στην συνέχεια ο Τζέιμς έκλεψε την μπάλα και κέρδισε φάουλ και δύο βολές στα 23’’ για το 94-95. Η Βαλένθια είχε μια τελευταία επίθεση, με τον Χέρμανσον να αστοχεί στα 6’’, όμως να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ για δύο βολές. Ο άσος της Βαλένθια είχε 1/2 για το 95-95, με την ΤΣΣΚΑ να έχει μία τελευταία επίθεση 6’’, τους Ισπανούς να αμύνονται υποδειγματικά, αναγκάζοντας τον Τζέιμς σε άστοχο τρίποντο από το κέντρο, με το 95-95 να στέλνει το ματς και σε δεύτερη παράταση!

Ένα μεγάλο καλάθι του Τζέιμς, στο τέλος της επίθεσης της ΤΣΣΚΑ, έφερε το 98-100 στο 47’, όμως το… ορειβατικό τρίποντο του Βαν Ρόσομ, έβαλε και πάλι την Βαλένθια μπροστά με 101-100. Ο Τζέιμς είχε πλέον πάρει φωτιά και με τρίποντο έγραψε το 101-103 στο 38’, ο Ντούμπλιεβιτς με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 103-103, ο Κάλινιτς έβαλε και πάλι μπροστά την Βαλένθια με 105-103 στα 44’’, ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο στα 37’’, ο Κάλινιτς έκλεψε την μπάλα από τον Βόιτμαν στα 28’’, ο Χέρμανσον αστόχησε σε σουτ στα 8’’, με τους Ρώσους να έχουν και πάλι την τελευταία επίθεση στο ματς, με τον Τζέιμς, όμως, να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης στο φινάλε, με την Βαλένθια να παίρνει την νίκη με 105-103.

Πρέπελιτς και Κάλινιτς, με 22 πόντους έκαστος, ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Βαλένθια, με τον Χέρμανσον να έχει 17 πόντους και τον Ντούμπλιεβιτς 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για την ΤΣΣΚΑ, η οποία μην ξεχνάμε πως έπαιξε χωρίς τους Μιλουτίνοφ,  Σενγκέλια και Κλάιμπερν, ο Μάικ Τζέιμς είχε 37 πόντους (!), όμως αστόχησε σε τρία τρίποντα, στο φινάλε της κανονικής περιόδου, της πρώτης αλλά και της δεύτερης παράτασης. 19 πόντους και εννέα ριμπάουντ είχε ο Βόιτμαν, που και αυτός υπέπεσε σε μοιραίο λάθος στα 37’’ πριν το τέλος της δεύτερης παράτασης, με τον Κουρμπάνοφ να προσθέτει 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:  25-17, 47-43, 64-63, 84-84 (κ.δ), 95-95 (α’ παρ),  105-103