Φενερμπαχτσέ-Ζενίτ 93-84: Ο Ντε Κολό έκανε την διαφορά

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε την Ζενίτ με 92-84, ανεβάζοντας το σερί της στο 13-10, με την Ρωσική ομάδα να πέφτει στο 13-9.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Φενέρμπαχτσε να προηγείται στο 8' με τρεις πόντους (23-20), αλλά τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-25). Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο 11' (28-25), η τουρκική ομάδα διαχειρίστηκε το προβάδισμα και είχε τον ελεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να είναι τέσσερις πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (47-43).

Αν και η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με οχτώ πόντους (64-56, 28'), η Ζενίτ με ένα επί μέρους σκορ 9-2 μείωσε την διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-65). Η τουρκική ομάδα ξέφυγε με 11 πόντους στο 38' (86-75), με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν απαντήσεις, αλλά η Φενέρμπαχτσε παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να πάρει την νίκη με 92-84.

Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Γκούντουριτς με 24 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενω από την Ζενίτ διακρίθηκαν οι Γουίλ Τόμας και Ρίβερς με 21 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 25-25, 47-43, 66-65, 92-84