Μπαρτσελόνα-Ζαλγκίρις 86-62: Άνετα νίκη για τους μπλαουγκράνα που παραμένουν πρώτοι

Η Μπαρτσελόνα νίκησε άνετα την Ζαλγκίρις Κάουνας με 86-62 και ανέβασε το ρεκόρ της σε 18-7, με τους Λιθουανούς να πέφτουν στο 13-11.

Αν και η Ζαλγκίρις Κάουνας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα μείωσε και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (48-37). Οι μπλαουγκράνα πάτησαν το γκάζι στην δεύτερη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 24-13 και πήραν διαφορά με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-37).

Οι Καταλανοί με ένα επί μέρους σκορ 23-10 ξέφυγαν αρκετά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, είχαν προβάδισμα με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-47). Αν και η Ζαλγκίρις Κάουνας απείλησε, η Μπαρτσελόνα διαχειρίστηκε το προβάδισμα και νίκησε με 86-62.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Χίνγκινς και Οριόλα με 19 πόντους έκαστος, ενώ από την Ζαλγκίρις διακρίθηκε ο Χάγιες με εννιά πόντους, ενώ οι Λοβέρν, Γκριγκόνις και Μιλάκνις σκόραραν από οχτώ πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 24-24, 48-37, 71-47, 86-62