Φενέρμπαχτσε-Άλμπα Βερολίνου 89-84: Ο Ντε Κολό πήρε το όπλο του

Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να νικήσει την Άλμπα Βερολίνου με 89-84 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-10, με την Γερμανική ομάδα να πέφτει στο 8-16.

Η Άλμπα Βερολίνου είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά, αλλά η Φενέρμπαχτσε με ένα επί μέρους σκορ 10-4 στο 9', κατάφερε να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-22). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-42).

Αν και η Άλμπα Βερολίνου ήταν μπροστά με έξι πόντους (53-47, 23'), η Φενέρμπαχτσε διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και ανέτρεψε το πλάνο του αγώνα, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-60). H τουρκική ομάδα ανέβασε την διαφορά στους δεκατρείς πόντους στο 37' (85-72), με την Άλμπα Βερολίνου να μειώνει με ένα επί μέρους σκορ 12-4 στα τελευταία λεπτά, αλλά την Φενέρμπαχτσε να νικάει με 89-84.

Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Πιέρ με 26 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Έρικσον και Λάμερς με 18 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-22, 45-42, 67-60, 89-84