Μπάγερν-Μακάμπι Τ.Α. 72-70: Στο τέλος νικούν... οι Γερμανοί

Με μια καθοριστική τέταρτη περίοδο, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 72-70 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-10 και την πέμπτη θέση, με την ομάδα από το Ισραήλ να πέφτει στο 10-14 και την 14η θέση.

Αν και η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι (4-0), η Μακάμπι Τελ Αβίβ διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-18). Η ομάδα του λαού είχε τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι Βαυαροί απειλούσαν συνεχώς. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να έχουν προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (38-37).

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ  διεύρυνε το προβάδιμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 20-14, κατάφερε να έχει προβάδισμα εφτά πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-51). Βέβαια, η κλάση ατάκα "Στο τέλος νικούν οι Γερμανοί" επιβεβαίωσαν για ακόμη μια φορά τον κανόνα, αφού η Μπάγερν Μονάχου με ένα δικό της επί μέρους σκορ 21-12, ανέτρεψαν τις καταστάσεις και νίκησαν την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 72-70.

Από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Μπόλντγουιν και Ρέινολντς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκε ο Ζίζιτς με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Γουίλμπεκιν έβαλε 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-21, 37-38, 51-58, 72-70