Άλμπα Βερ.-Παναθηναϊκός 74-65: Πράσινο μπλακ άουτ στην 4η περίοδο

Η Άλμπα Βερολίνου πήρε την νίκη κόντρα στον Παναθηναικό με 74-65 και ανέβηκε στο 9-17 και την 16η θέση, ενώ οι πράσινοι έπεσαν στο 9-15 και την 15η θέση.

Ο Παναθηναικός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο 7' (10-2), αλλά οι γηπεδούχοι ένα λεπτό μετά. με εννιά σερί πόντους, πήραν τα ηνία (11-10, 8'). Οι πράσινοι όμως με ένα σερί εφτά πόντων, πέρασε μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-11).  Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πλήρη έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο 14' (25-15). Αν και οι Γερμανοί μείωσαν στους τέσσερις πόντους (32-28, 19'), οι πράσινοι παρέμειναν μπροστά και είχαν προβάδισμα έξι πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (34-28).

Παρότι οι πράσινοι ήταν με οχτώ πόντους μπροστά (43-35, 24'), η Άλμπα Βερολίνου με ένα σερί οχτώ πόντων ανέτρεψε τα δεδομένα και πήρε το προβάδισμα στο 26' (45-43). Ο Παναθηναικός διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και με ένα επί μέρους σκορ 10-5 στα επόμενα λεπτά, κατάφερε να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-50). Η Άλμπα Βερολίνου δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους πράσινους στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-12, κατάφερε να νικήσει με 74-65.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-34, 50-53, 74-65

On Fire: Ο Τίμαν της Άλμπα Βερολίνου με 16 πόντους και δύο ριμπάουντ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 72-59 στο 38'

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Γουάιτ και Μήτογλου με 14 και 9 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Τίμαν και Έρικσον με 16 και 12 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 18 λάθη της Άλμπα Βερολίνου, με τον Παναθηναικό να έχει 13 λάθη.

Διαιτητές: Γκαρσία, Ζαμοίσκι, Χαλίκο