Παναθηναϊκός-Μακάμπι Τ.Α. 81-63: Επιστροφή στις νίκες με κορυφαίο Παπαπέτρου

Ο Παναθηναικός υπερασπίστηκε την έδρα του και επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 81-63 ,με αποτέλεσμα να ανέβει στο 10-2 και την 15η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 11-16 και την 14η θέση.

Ο Παναθηναικός πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά και κυρίως με δώδεκα σερί πόντους, κατάφερε να έχει προβάδισμα 16 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-9). Οι πράσινοι διατήρησαν την διαφορά σε διψήφια νούμερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-30).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Μακάμπι Τελ Αβίβ απείλησε με ένα επί μέρους σκορ 25-15, αλλά ο Παναθηναικός κράτησε την διαφορά στους τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-55). Οι πράσινοι δεν άφησαν περιθώριο αμφισβήτησης στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 23-8, νίκησαν την Ισραηλινή ομάδα με 81-63

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-45, 81-63

On Fire: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 20 πόντους, πέντε ριμπάουντ σε 32:07

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 81-60 στο 38' (το +21 του Παναθηναικού)

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Παπαπέτρου και Μήτογλου με 20 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκε ο Γουίλμπεκιν με 14 πόντους, ενώ οι Ντόρσει και Ζίζιτς σκόραραν από εννιά πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 33.3% της Μακάμπι Τελ Αβίβ στα τρίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 57.5%.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Γιαβόρ, Σίλβα