Βιλερμπάν - Άλμπα Β. 89-95: Την... καθάρισε στο φινάλε

Η Άλμπα Βερολίνου κατάφερε να πάρει το διπλό στη Γαλλία, καθώς επικράτησε με 95-89 της Βιλερμπάν. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Γερμανοί ανέβηκαν στο 11-18, ενώ οι παίκτες του Πάρκερ υποχώρησαν στο 12-17.

Η Βιλερμπάν μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ και κατάφερε να ξεφύγει από την Άλμπα Βερολίνου μέχρι και στο +9 (24-15). Μετά το 39-23 του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν ελάχιστα τους παίκτες του Πάρκερ, όμως οι Γάλλοι με οδηγό τον Γιαμπουσέλε, βρήκαν τις λύσεις και ξέφυγαν έως και στο +12 (50-38), κρατώντας τα ηνία μέχρι το τέλος του πρώτου μισού (52-43, 20'). Διαφορετική ήταν η εικόνα μετά την άναπαυλα, καθώς οι παίκτες του Ρενέσες ανέβασαν ρυθμό και με ένα επιμέρους 27-21 στην τρίτη περίοδο έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (73-70, 30'). Έτσι το τελευταίο μέρος του αγώνα εξελίχθηκε σε θρίλερ, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει μεγάλο προβάδισμα. Με το σκορ στο 89-89 , ένα λεπτό πριν το φινάλε, η Άλμπα έτρεξε ένα σερί 6-0 και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 89-95.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Σίβα με 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Φοντέκιο με 19 πόντους.

Από τη μεριά των ηττημένων κορυφαίος ήταν ο Γιαμπουσέλε με 20 πόντους, ενώ ο Χάουαρντ μέτρησε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 52-43, 73-70, 89-95