Εφές-Ζαλγκίρις 89-62: Όργια Λάρκιν και 7η σερί νίκη για την Αναντολού

Η Εφές υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε άνετα την Ζαλγκίρις Κάουνας με 89-62, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 18-10 και την τρίτη θέση, ενώ οι πράσινοι έπεσαν στο 15-14 και την 9η θέση.

Αν και η Ζαλγκίρις προηγήθηκε στο 2' (4-2), η Εφές πάτησε γκάζι και με ένα επί μέρους σκορ 24-8, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-12). Οι γηπεδούχοι όχι μόνο κράτησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά κατά κύριο λόγο και πάνω από 20 πόντους, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-28).

Στο δεύτερο μέρος, παρά το γεγονός ότι η Ζαλγκίρις ήθελε να μειώσει την διαφορά και να απειλήσει, η Εφές κατάφερε να μην απειληθεί σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και νίκησε με 89-62.

Από την Εφές ξεχώρισαν οι Λάρκιν και Μίτσιτς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Γουόκαπ και Γκριγκόνις με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-12, 49-28, 76-48, 89-62