Μπάγερν - Εφές 80-79: Πήρε τη... ματσάρα και της έβαλε «φρένο»

Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να πάρει τη νίκη στο... νήμα απέναντι στην Αναντολού Εφές και να της βάλει φρένο στο σερί των 8 νικών στην Euroleague.

Η Αναντολού Εφές επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της και γρήγορα κατάφερε να ξεφύγει από τη Μπάγερν Μονάχου, φτάνοντας μέχρι και στο +9 (4-13, 5'). Οι Βαυαροί από τη μεριά τους πίεσαν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και πλησίασαν στους δύο πόντους (18-20, 9') με ένα τρίποντο του Γκιστ, όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα buzzer beater τρίποντο του Άντερσον, κράτησαν τα ηνία (18-23, 10'). Στη συνέχεια οι παίκτες του Αταμάν ανέβασαν στροφές και με οδηγό τον Λάρκιν, αλλά και τον Μπομπουά, εκτόξευσαν την διαφορά στο +15 (31-46, 19'), πριν οι γηπεδούχοι με ένα σερί 6-0 πλησιάσουν εκ νέου (37-46, 20'). Οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Μπάγερν να περνάει μπροστά στο σκορ στα μισά της περιόδου (54-54, 25') και την Εφές να βρίσκει ξανά τις λύσεις και να παίρνει ξανά το προβάδισμα (59-63, 30').

Διαφορετική ήταν η εικόνα του ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς το σύνολο του Τρινκιέρι κατάφερε να ισοφαρίσει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (63-63, 32'). Έκτοτε το ματς εξελίχθηκε σε... θρίλερ, αφού καμία από τις δύο πλευρές δεν κατάφερε να πάρει απόσταση ασφαλείας.

Με το σκορ στο 77-77, ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Γκιστ έκανε το 78-77 με 1/2 βολές και στη συνέχεια ο Μίτσιτς με δίποντο έβαλε μπροστά τους Τούρκους. Στη... ρουλέτα τον βολών ο Λούτσιτς ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 80-79. Ο Λάρκιν πήρε μόνος την τελευταία επίθεση της Εφές, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι οι Βαυαροί πήραν τη νίκη.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Λούτσιτς με 18 πόντους, ενώ ο Ρέινολντς άγγιξε το double double με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από τη μεριά των ηττημένων ο Μίτσιτς μέτρησε 19 πόντους, ενώ οι Λάρκιν και Μπομπουά σημείωσαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Tα δεκάλεπτα: 18-23, 37-46, 59-63, 80-79