ΤΣΣΚΑ-Χίμκι 97-72: Την «υπέταξε» με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε της Χίμκι με 97-72, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 22-10 και την δεύτερη θέση, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 4-28 και την 18η θέση.

H ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπορστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διευρύνουν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-17, είχαν προβάδισμα με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-34).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 29-13 και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 29 πόντους (76-47). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας τελικώς να επικρατεί εντός έδρας με 97-72.

Από την ΤΣΣΚΑ ξεχώρισαν οι Λούντμπεργκ και Έρικ με 16 πόντους έκαστος, ενώ από την Χίμκι διακρίθηκαν οι Μίκι και Καράσεφ με 16 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 21-17, 47-34, 76-47, 97-72