Μακάμπι - Βιλερμπάν 67-74 : Νίκη γοήτρου για τους Γάλλους

Η Βιλερμπάν πήρε τη νίκη στην έδρα της Μακάμπι, στο εξ' αναβολής παιχνίδι της 30ης αγωνιστικής και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-20. Αντίθετα οι Ισραηλινοί έπεσαν στο 12-21.

Η Μακάμπι επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της στο παιχνίδι και κατάφερε λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να φτάσει στο +10 (22-12, 10'). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου, όμως η Βιλερμπάν με ένα ξέσπασμα στο τέλος του ημιχρόνου βρέθηκε σε θέση οδηγού (34-37, 20'). Οι Γάλλοι δεν επηρεάστηκαν από την ανάπαυλα, καθώς στη συνέχεια κράτησαν το προβάδισμα και χωρίς να αφήσουν τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να περάσουν μπροστά στο σκορ, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (48-57, 30').  Παρά τις προσπάθειες των Ισραηλινών στο τελευταίο μέρος, η ομάδα του Πάρκερ κράτησε την αυτοσυγκέντρωση της και έφτασε στη νίκη με 74-67.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Κόουλ με 17 πόντους και ο Γιαμπουσέλε που «άγγιξε» το double-double με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ

Για τους ηττημένους την διαφορά έκαναν ο Μπέντερ με 15 πόντους και οι Γουίλμπεκιν και Ντόρσει με 14 πόντους αντίστοιχα

Τα δεκάλεπτα:22-14, 34-37, 48-57, 67-74