ΤΣΣΚΑ-Φενέρμπαχτσε 92-76: Το «καθάρισε» στην τέταρτη περίοδο με κορυφαίους Κλάιμπερν και Χάκετ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε της "αποδεκατισμένης" Φενέρμπαχτσε με 92-76 και έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών της EuroLeague.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να είναι μπροστά με έξι πόντους στο 2' λεπτό (8-2), αλλά την Φενέρμπαχτσε να απαντά με ένα επί μέρους σκορ 19-7 και να παίρνει το προβάδισμα (21-15, 8'). Οι γηπεδούχοι με ένα δικό τους επί μέρους σκορ 13-2, κατάφεραν να προηγηθούν με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-23). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 13 πόντους (13'), αλλά η Φενέρμπαχτσε παίζοντας πιο αποτελεσματικά μείωσε στους τρεις πόντους (45-42, 18'). Η Ρωσική ομάδα διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και είχε προβάδισμα με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-44).Παρά το γεγονός ότι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου, η Φενέρμπαχτσε με ένα επί μέρους σκορ 22-11 και με κορυφαίο τον Ντε Κολό, πήρε προβάδισμα με δύο πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (66-64). Οι γηπεδούχοι , χωρίς να αφήσουν περιθώρια αμφισβήτησης στην τέταρτη περίοδο, ξέφυγαν  με ένα δικό τους επί μέρους σκορ 28-10, καταφέρνοντας να νικήσουν την τουρκική ομάδα με 92-76. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών και θα αντιμετωπίσει πάλι την Φενέρμπαχτσε την Παρασκευή (23/4).

Από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεχώρισαν οι Κλάιμπερν και Χάκετ με 20 πόντους έκαστος, ενώ από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Ντε Κολό και Μπράουν με 27 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 28-23, 53-44, 64-66, 92-76