Μπαρτσελόνα - Ζενίτ 79-53: Επέστρεψε στο Final 4 ύστερα από 7 χρόνια (vid)

Η Μπαρτσελόνα θύμισε ξανά... Μπαρτσελόνα και δίχως να αφήσει την Ζενίτ να πιστέψει στην υπέρβαση, πήρε τη νίκη με 79-53 και προκρίθηκε στο Final 4, ύστερα από 7 χρόνια απουσίας.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο αποφασισμένη στο παρκέ και επέβαλε τον ρυθμό της, καθώς τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 από την Ζενίτ (23-14, 10'). Στην δεύτερη περίοδο οι μπλαουγκράνα έκαναν ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τους Ρώσους, αφού πάτησαν το... γκάζι και έφτασαν μέχρι και στο +16 (41-25, 17'), πριν το 43-30 του πρώτου μισού. Μετά την ανάπαυλα οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που χάρη στην εξαιρετική άμυνά τους, άφησαν τους παίκτες του Πασκουάλ να σκοράρουν μόνο 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (57-39, 30'). Με την Ζενίτ να έχει πετάξει... λευκή πετσέτα, η Μπαρτσελόνα μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το τελευταίο μέρος του αγώνα και δίχως να αγχωθεί έφτασε στη νίκη με 79-53.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χίγκινς με 15 πόντους, ενώ ο Καλάθης σημείωσε 12 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ.

Από την Ζενίτ ο Πόιθρες μέτρησε 11 πόντους, ενώ ο Πάνγκος έμεινε στα χαμηλά με 7 πόντους, 3 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 43-30, 57-39, 79-53