ΤΣΣΚΑ-Ζενίτ 75-64: Οι Μοσχοβίτες κέρδισαν τον Ρωσικό «εμφύλιο»

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διατήρησε το προβάδισμα που "έχτισε" κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο και επικράτησε της Ζενίτ με 75-64 στο πλαίσιο του φιλικού τουρνουά "Νεόφυτος Χονδριώτης" στην Κύπρο.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την ΤΣΣΚΑ υπό τις οδηγίες του Έλληνα κόουτς, Δημήτρη Ιτούδη να έχει τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-10).  Η ομάδα από την Μόσχα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 26-14 και προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-24).

Αν και η Ζενίτ υπό τις οδηγίες του εορτάζοντα Τσάβι Πασκουάλ μείωσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου με ένα επί μέρους σκορ 22-16, η ΤΣΣΚΑ διατήρησε το προβάδισμα της και προηγούνταν με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-46). Η ΤΣΣΚΑ πάτησε το γκάζι με εννιά σερί πόντους στην τέταρτη περίοδο (64-46, 32'), με την Ζενίτ να μαζεύει την διαφορά και να μειώνει στους εννιά πόντους (69-60, 38'), αλλά την ομάδα από την Μόσχα να διαχειρίζεται αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικάει με 75-64.

Από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεχώρισαν οι Κλάιμπερν και Μπολομπόι με 18 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ζενίτ διακρίθηκαν οι Λόιντ και Κουζμίνσκας με δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 13-10, 39-24, 55-46, 75-64