Μακάμπι - Ερ. Αστέρας 61-75: Κυρίαρχοι στο Τελ Αβίβ οι ερυθρόλευκοι

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν καταιγιστικός απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και επιβάλοντας τον ρυθμό του από το πρώτο δεκάλεπτο μέχρι και το τέλος του αγώνα, έφτασε στη νίκη με 75-61. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Σέρβοι ανέβηκαν στο 1-1, ενώ οι Ισραηλινοί υποχώρησαν στο 1-1.

Ο Ερυθρός Αστέρας έπιασε στον... ύπνο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και με σερί 10-0 πήρε τα ηνία του ματς στο ξεκίνημα (0-10, 4'). Η «ομάδα του λαού» από τη μεριά της κατάφερε να «κόψει» τον ρυθμό των αντιπάλων της στη συνέχεια, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι με ένα δίποντο του Κάλινιτς και ένα του Μίτροβιτς διατήρησαν το προβάδισμά τους στο πρώτο δεκάλεπτο (10-20, 10'). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +15 στη δεύτερη περίοδο (13-28, 13'), όμως η Μακάμπι πέρασε στην αντεπίθεση και κατέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους (22-28, 16'). Παρά την πίεση των παικτών του Σφαιρόπουλου, η ομάδα του Βελιγραδίου δεν πτοήθηκε και παρέμεινε σε θέση οδηγού στο τέλος του πρώτου μισού (27-35, 20'). Mετά την ανάπαυλα ο Ερυθρός Αστέρας περιόρισε την επίθεση των γηπεδούχων στους δέκα πόντους και σκοράροντας 19 πόντους στην τρίτη περίοδο απέκτησε προβάδισμα 17 πόντων (37-54, 30'). Οι Ισραηλινοί δεν μπορούσαν να βρουν τις λύσεις στο τελευταίο μέρος και έτσι οι Σέρβοι μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο το παιχνίδι, φτάνοντας στη νίκη με 61-75.

Aπό τους νικητές ξεχώρισε ο Κάλινιτς με 19 πόντους, ενώ ο Γουόλτερς με 17 πόντους, ενώ ο Μίτροβις έκανε double-double με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από τη μεριά των ηττημένων ξεχώρισε ο Γουιλμπέκιν με 18 πόντους, ενώ ο Λεσόρτ σημείωσε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-35, 37-54, 61-75.