Ούνικς – Μονακό 80-88: Πρίγκιπες μέσα στο Καζάν

Η Μονακό ξεκίνησε την Euroleague με σκοπό να κάνει… θόρυβο και μετά τον Παναθηναϊκό, έριξε… νοκ άουτ και την Ούνικς και μάλιστα μέσα στο Καζάν, με 88-80 στην παράταση.

Η Μονακό ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης του Καζάν, στο πρώτο μισό, με τους Μονεγάσκους να προηγούνται με 31-25 στο 15’. Η Ούνικς απάντησε με ένα 7-0 για το 32-31, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τελευταίο λόγο, κλείνοντας το πρώτο μισό μπροστά με 39-35.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα της αναμέτρησης στο τρίτο δεκάλεπτο και σε αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο ο Μάριο Χεζόνια. Ο, άποντος στο πρώτο ημίχρονο «Σούπερ Μάριο», σημείωσε 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, με την Ζενίτ να γυρίζει το ματς και να μπαίνει στην τελευταία… στροφή της αναμέτρησης, μπροστά με 58-50. Τίποτα, όμως, δεν είχε τελειώσει, με την Μονακό να περνάει εκ νέου μπροστά με 71-70, χάρη σε τρίποντο του Λι στα 105’’. Ο Χεζόνια με καλάθι στα 47’’ έγραψε το 74-73, ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο στα 29’’ και οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε λάθος στα 5’’, με την Μονακό να έχει την τελευταία επίθεση του ματς και τον Τζέιμς να κερδίζει φάουλ στα 2’’. Ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε στην πρώτη βολή (74-74), αστόχησε στην δεύτερη, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, όμως αστόχησε εκ νέου, με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο και στο ξεκίνημα της παράτασης, όμως ένα 7-0 της Μονακό, με τους  Χολ, Τζέιμς και Λι, μετέτρεψε το 78-76 σε 78-83, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην νίκη με 88-80, που τους φέρνει στο 2-0, την ίδια ώρα που η Ούνικς έμεινε στο 0-2.

Ο Ντόντα Χολ με 16 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Μονακό, με τον Μάικ Τζέιμς να έχει 14 πόντους και επτά ριμπάουντ, ενώ για την Ούνικς, ο Χεζόνια είχε 17 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 35-39, 58-50, 74-74 (κ.δ), 80-88 (παρ)