Ερ. Αστέρας-Ζαλγκίρις 73-61: Οι Κάλινιτς και Ντόμπριτς έδειξαν τον δρόμο για την νίκη

Ο Ερυθρός Αστέρας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ζαλγκίρις Κάουνας με 73-61 και ανέβηκε στο 2-1, ενώ οι πρωταθλητές Λιθουανίας έπεσε στο 0-3.

Το σκορ ήταν σε χαμηλά επίπεδα στα πρώτα λεπτά, με την Ζαλγκίρις Κάουνας να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-13). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (29-27).

Αν και η Ζαλγκίρις πίεζε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Σέρβοι είχαν τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (46-42). Ο Ερυθρός Αστέρας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-19, νίκησε την Ζαλγκίρις Κάουνας με 73-61. Υπενθυμίζουμε ότι οι "πράσινοι" θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τον Ολυμπιακό την Παρασκευή (15/10).

Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Κάλινιτς και Ντόμπριτς με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκε ο Νέμπο με 14 πόντους και δέκα ριμπάουντ, ενώ από δέκα πόντους σκόραραν οι Γκίφει και Λεκαβίτσιους.

Δεκάλεπτα: 13-14, 29-27, 46-42, 73-61