Ζενίτ-Μπάγερν 79-71: Πόιθρες και Μίκι υπέγραψαν την ανατροπή

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης υπερασπίστηκε την έδρας της κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου και επικράτησε με 79-71, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 3-1, ενώ οι Βαυαροί έχουν τέσσερις ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η Ζενίτ ξεκίνησε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-16). Η Μπάγερν Μονάχου με ένα επί μέρους σκορ 19-12, μάζεψε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η Ρωσική ομάδα προηγούνταν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-35).

Οι Βαυαροί πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-11, προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-54). Η Ζενίτ βρήκε απαντήσεις και στην τέταρτη περίοδο έκανε ένα επί μέρους σκορ 25-11, με αποτέλεσμα να ανατρέψει τις καταστάσεις και να νικήσει εντός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με 79-71.

Από την Ζενίτ ξεχώρισαν οι Μίκι και Πόιθρες με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Χίλιαρντ και Γουόλντεν με 24 και 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 31-16, 43-35, 54-60, 79-71